Επιστημονικό Πρόγραμμα


 Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024
08:00-09:30  Προφορικές Ανακοινώσεις
Προεδρείο: Μαρία Βαλσαμή – Αθανάσιος Υφαντής
09:30-11:30 Συνεδρία 1: Διαβητικό Πόδι
Εις μνήμη Δρ. Χαρίκλειας Λούπα 

Προεδρείο: Νικόλαος Παπάνας – Cynthia Formosa – Ελευθέριος Βογιατζόγλου

 09:30-09:50  Νικόλαος Παπάνας: Διάγνωση-Περιφερική Νευροπάθεια
09:50-10:10 Δημήτριος Χαμουριάδης: Διαβητικό πόδι στην κλινική πράξη
10:10-10:30 Βασίλειος Μπαλής: Αποκαλύπτοντας τη διπλή δύναμη των βλαστοκυττάρων  - Ανοσοτροποποίηση και αγγειογένεση
10:30-10:50 Γεώργιος Χατζαντώνης: Αγγειοχειρουργική προσέγγιση ποδιού με νόσο σχετιζόμενη με Σ.Δ.
10:50-11:10 Ελευθέριος Βογιατζόγλου: Επικαιροποιημένες κατευθυντήριες οδηγίες για τη νόσο του άκρου ποδός σχετιζόμενη με Σακχαρώδη Διαβήτη
11:10-11:30 Γεώργιος Μαρακομιχελάκης: Ταξινόμηση και Αντιμετώπιση Διαβητικών Ελκών - Ενδιαφέρουσες Περιπτώσεις
11:30-12:00 Διάλλειμα Καφέ
12:00-13:30 Συνεδρία 2: Δερματολογικό – Σύμπραξη Δερματολόγου–Ποδίατρου και Αισθητικού Ποδολόγου
Προεδρείο: Δημήτριος Ρηγόπουλος – Μαρία Βαλσαμή – Έλενα Μπελιάεβα

12:00-12:20 Αικατερίνη Κώνστα: Διεπιστημονική προσέγγιση άκρου ποδός, η συνεργασία Ποδιάτρου με Αισθητικού ποδολόγου
12:20-12:40 Μαρία Βαλσαμή: Τοπική αντιμετώπιση ονυχομυκητίασης
12:40-13:00 Έλενα Μπελιάεβα – Έλενα Πούλιου: Παθήσεις όνυχος από το Δερματολόγο στον Ποδίατρο και από τον Ποδίατρο στον Δερματολόγο
13:00-13:30 Δημήτριος Ρηγόπουλος: Ψωρίαση ονύχων. Τι πρέπει να γνωρίζω ως Ποδολόγος-Ποδίατρος
13:30-14:00 Workshop 1
Προεδρείο: Έλενα Πούλιου – Αικατερίνη Καλυκάκη

Σπυριδούλα Τασούλα:
Ορθονυχία με ατσάλι
Μαρία Κοκονάκη Παπασάββα: Χρήση Cautery pen σε μυρμηγκιά
14:00-15:00 Μεσημβρινή Διακοπή
15:00-17:00

Συνεδρία 3: Παθήσεις Οπίσθιου Πόδα
Προεδρείο: Μαριάνα Παπαδοπούλου – Αθανάσιος Μπαδέκας – Χρύσα Καραμανίδου

 15:00-15:20 Ζήκος Κέντρος: Υπερηχογραφικά καθοδηγούμενες θεραπείες: ηλεκτρόλυση, ραδιοσυχνότητες στον όπισθιο πόδα
15:20-15:40 Αθανάσιος Μπαδέκας: Αλήθειες και μύθοι στην αντιμετώπιση του διαστρέμματος
15:40-16:00 Ευστράτιος Ζολώτας: Διάστρεμμα η Ποδιατρική παρέμβαση
16:00-16:20 Εμμανουήλ Κασαπάκης: Ποιος είναι ο ρόλος της φυσικοθεραπείας σε διάστρεμμα της έξω πλευράς ποδοκνημικής;
16:20-17:00 Μαρία Τακβοριάν: Ο ρόλος του υπερηχογραφήματος στην πρώιμη διάγνωση του διαστρέμματος
17:00-18:00 Συνεδρία 4: Πέρα από την Εμβιομηχανική
Προεδρείο: Alfred Gatt – Ζήκος Κέντρος – Ευστράτιος Ζολώτας

17:00-17:15 Παρασκευάς Αργυριάδης: Πως επηρεάζονται τα χαρακτηριστικά βάδισης σε ασθενείς με αρθρίτιδα, αρθρόδεση και ολική αρθροπλαστική ποδοκνημικής; Μια ανασκόπηση της σύγχρονης αρθρογραφίας
17:15-17:30 Αικατερίνη Καλυκάκη: Διαφοροποιήσεις στην λειτουργία του άκρου ποδός σε παιδιά με πλατυποδία
17:30-18:00 Γεώργιος Γκρίμας: Ανάλυση βάδισης Άκρου ποδός: 3D Κινηματική Ανάλυση, 2D Video Ανάλυση & πελματογράφημα Βάδισης
18:00-18:30 Διάλεξη 1
Προεδρείο: Λουκάς Θειάσπρας – Αναστασία Θεοφάνους – Σταυρούλα Χριστάκη

Alfred Gatt:
The traffic lights system of gait data representation: an innovative method to interpret gait data
18:30-19:00

Δορυφορική Διάλεξη
Προεδρείο: Εμμανουήλ Αρβανιτάκης

Ελευθέριος Στυλιανέλλης: Η συμβολή των αναγεννητικών παραγόντων στη διαδικασία επούλωσης των ελκών των κάτω άκρων

Οργάνωση:

19:00-19:30

Διάλεξη 2

Σταυρούλα Χριστάκη: Επιστροφή στις βασικές αρχές: κατανοώντας και ελέγχοντας την περιφερική αρτηριακή νόσο κάτω άκρων
19:30-20:00 Διάλεξη 3
Προεδρείο: Cynthia Formosa – Γεώργιος Γκρίμας – Εμμανουήλ Αρβανιτάκης

Λουκάς Θειάσπρας
: Μέτρηση Ιπποποδίας ποδοκνημική: Είμαστε σίγουροι ότι γνωρίζουμε το τι μετράμε;
20:00 Τελετή Έναρξης
Χαιρετισμοί – Βραβεύσεις
 Κυριακή, 31 Μαρτίου 2024
09:30-10:30 Συνεδρία 5: Γενική Παθολογία – Ρευματολογία
Προεδρείο: Νίκολα Μανέτα - Αμαλία Ραπτοπούλου  – Δημήτριος Χαμουριάδης

09:30-09:45
Αμαλία Ραπτοπούλου: O ρόλος του ποδιάτρου στους ρευματολογικούς ασθενείς
09:45-10:00 Αναστασία Θεοφάνους: Ποδιατρική αντιμετώπιση στο Ρευματικό πόδι
10:00-10:15  Ροάνα Κουτσούνη: Ρευματικό πόδι – στην κλινική πράξη
10:15-10:30 Νικόλαος Βέργαδος: Χειρουργική αντιμετώπιση στο ρευματικό πόδι
10:30-12:00 Συνεδρία 6: Παθήσεις Πρόσθιου Πόδα
Προεδρείο: Αθανάσιος Μπαδέκας – Σοφία Παπαδοπούλου - Νικόλαος Βέργαδος

10:30-11:50 Εμμανουήλ Αρβανιτάκης: Δυσλειτουργία της 1η ακτίνας – Αναφορά στην 2η φάση της διδακτορική διατριβή μου
10:50-11:05 Νικολέττα Πάγκαλου: Ηallux Limitus and Rigidus/ Κλινικός συλλογισμός (αξιολόγηση και θεραπεία) του Hallux Limitus και Rigidus από την πλευρά του ποδίατρου
11:05-11:20 Ξανθή Πούλου: Ανατομικές ανωμαλίες δακτύλων
11:20-11:40 Παναγιώτης Μασούρος: Hallux Valgus-Avoid complications
11:40-12:00 Ιάκωβος Βλαστός: Flexor Tenotomy- Διαδερμική απελευθέρωση
12:00-12:30 Διάλειμμα Καφέ
12:30-13:00 Διάλεξη 4
Προεδρείο: Νικόλαος Παπάνας – Ελευθέριος Βογιατζόγλου – Alfred Gatt
Cynthia Formosa: IMPULSE: A wearable in-shoe Temperature and pressure system to monitor the Diabetic High Risk Foot
13:00-14:15 Συνεδρία 7: Γενικά Θέματα
Προεδρείο: Αλεξάνδρα Ευθυμιάδου – Ελένη Συγγρίδου – Δημήτριος Χαμουριάδης

13:00-13:15 Αλεξάνδρα Ευθυμιάδου: Ιδιαίτερες συμπεριφορές ασθενών - Τρόποι αντιμετώπισης
13:15-13:30 Αλεξία Πατηνιώτη: Σύγκριση ετερόπλευρου και αμφοτερόπλευρου γυμνού αποτυπώματος ποδιού στον υπολογισμό του αναστήματος στα πλαίσια εγκληματολογικής έρευνας
13:30-13:45 Νικόλαος Δράκος: Ο ρόλος της ορθωτικής στον άκρο πόδα
13:45-14:00 Σοφία Κωνσταντινίδου: Τύλοι και αντιμετώπιση
14:00-14:15 Πίνδαρος Κακαβάς: Συνεργασία Ορθοπεδικού – Ποδιάτρου σε μικρούς αθλητές
14:15-15:00 Μεσημβρινή Διακοπή
15:00-15:15 Workshop 2
Προεδρείο: Εμμανουήλ Αρβανιτάκης – Πίνδαρος Κακαβάς
Χρήστος Καρβουνίδης: Περίδεση άκρου ποδός
15:15-15:30 Workshop 3
Προεδρείο: Χρήστος Καρβουνίδης – Αναστασία Θεοφάνους
Αντώνης Δήμας: Manuel therapy και άκρος πόδας
15:30-15:45 Workshop 4
Προεδρείο: Ελευθέριος Βογιατζόγλου – Ροάνα Κουτσούνη – Σταυρούλα Χριστάκη
Γεώργιος Θεοδωρακόπουλος: Νεότερες τεχνολογίες στην συμπιεστική περίδεση
15:45-16:45 Παρουσίαση Ομιλιών από φοιτητές της Ποδιατρικής
Προεδρείο: Αθανάσιος Υφαντής – Μαρία Βαλσαμή – Cynthia Formosa
16:15-16:30 Ομιλία φοιτητών του 3ου έτους (Αθήνα και Θεσσαλονίκη)
16:30-16:45 Ομιλία φοιτητών του 4ου έτους ( Αθήνα και Θεσσαλονίκη)
16:45-17:00 Λήξη Συνεδρίου