Επιστημονικό Πρόγραμμα


ΠΑΤΗΣΤΕ ΕΔΩ
ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF

Παρασκευή, 22 Οκτωβρίου 2021
 08.00-09.00
Προσέλευση – Εγγραφές
 09.00-11.00
Συνεδρία 1: Καρδιο-νεφρο-ηπατoμεταβολικό σύνδρομο (CKL syndrome)
Προεδρείο : Ερυφίλη Χατζηαγγελάκη - Αθανάσιος Ράπτης
09:00-09:15  Βάια Λαμπαδιάρη: Η μεταβολική συνιστώσα του συνδρόμου
09:15-09:30 Ιγνάτιος Οικονομίδης: Η καρδιακή έκφραση του συνδρόμου: Κλινική εικόνα, διαγνωστικές και θεραπευτικές προσεγγίσεις
09:30-09:45  Σοφία Λιονάκη: Η νεφρική δυσλειτουργία και το καρδιο-νεφρικό σύνδρομο σαν αποτέλεσμα του CKL syndrome
09:45-10:00 Ιωάννης Παπανικολάου: Λιπώδες ήπαρ NAFLD, NASH: Η ηπατική έκφραση του συνδρόμου, τι νεότερο στην διάγνωση και θεραπεία
10:00-10:15 Παναγιώτης Χαλβατσιώτης: Οξειδωτικό stress και μεταβολισμός-Η θέση της άσκησης
10:15-10:30 Κωνσταντίνος Μαρκάκης: Αναστολείς SGLT-2 & GLP-1: Είναι οι νέες θεραπευτικές εκδοχές αντιμετώπισης του συνδρόμου; Τα δεδομένα
10:30-11:00 Συζήτηση
11.00-12.00 Συνεδρία 2. COVID-19: ένα χρόνο μετά……
Προεδρείο: Νικόλαος Αρκαδόπουλος - Στυλιανός Λουκίδης
11.00-11.15  Αναστασία Αντωνιάδου: Το ΑΤΤΙΚΟ στην πανδημία: η διατήρηση του διτού ρόλου είναι εφικτή
11.15-11.30 Ευάγγελος Ι. Γιαμαρέλλος-Μπουρμπούλης: Anakinra: μία Ελληνική λύση για τον COVID-19 με διεθνή απήχηση
11.30-11.50 Βασιλική Παππά: Fast track μελέτες κατά του COVID-19
11.50-12.00 Συζήτηση
12.00-12.30
Διάλειμμα καφέ
 12.30-13.30 Συνεδρία 3. Εμβολιασμός κατά του COVID-19
Προεδρείο: Ελένη Μπουτάτη – Βασιλική Παπαευαγγέλου
12.30-12.45
Αντώνιος Παπαδόπουλος: Τύποι εμβολίων
12.45-13.00  Ιωάννα Παυλοπούλου:  Ανεπιθύμητες ενέργειες
13.00-13.20  Βασιλική Παπαευαγγέλου: Εμβολιασμός κατά του COVID-19: η Ελληνική πραγματικότητα
13.20-13.30 Συζήτηση
13.30-14.30 Συνεδρία 4. Ευκαιρίες εκπαίδευσης και εργασίας για τον γαστρεντερολόγο στο εξωτερικό: Οι εμπειρίες των δικών μας ανθρώπων
Προεδρείο: Κωνσταντίνος Τριανταφύλλου - Δημήτριος Πολύμερος
Μεγάλη Βρετανία: Ασημίνα Γαγλία, Ιωσήφ Μπεϊντάρης
Γερμανία: Γεώργιος Τζιάτζιος
Βέλγιο: Παρασκευάς Γκολφάκης
Κύπρος: Κωνσταντίνος Μιλτιάδου 
14.30-15.15 Μεσημβρινή διακοπή
15.15-16.30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις I
Προεδρείο:  Βασιλική Χριστοπούλου - Λεώνη Λεκκάκου

Αναλυτικά οι Ελεύθερες Ανακοινώσεις
 16.30-17.30
Συνεδρία 5. Ενδοκρινοπάθειες στην Παθολογία: διαγνωστικές και θεραπευτικές προκλήσεις
Προεδρείο: Μελπομένη Πέππα - Εμμανουήλ Πικουλής

Υπερασβεστιαιμία
16.30-16.38  Ιωάννα Μαυροειδή: Διαγνωστική Προσπέλαση
16.38-16.46 Αλέξανδρος Δελίδης: Χειρουργική αντιμετώπιση
Τυχαιώματα επινεφριδίων
16.46-16.54 Μαρία Κρανιά: Διαγνωστική προσπέλαση
16.54-17.02 Κωνσταντίνος Νάστος: Χειρουργική  αντιμετώπιση 
Καρκίνος θυρεοειδούς
17.02-17.10 Σπυρίδων Γιαννούτσος: Διαγνωστική προσπέλαση
17.10-17.18 Νικόλαος Παπαδημητρίου: Χειρουργική αντιμετώπιση
17.18-17.30 Σχολιασμός-Συζήτηση: Ιωάννης Παναγιωτίδη, Παύλος Πατάπης 
17.30-18.00 Διάλειμμα καφέ
18.00-19.30 Συνεδρία 6. Ογκολογία
Προεδρείο: Αμάντα Ψυρρή - Έλενα Γκόγκα
18:00-18:20 Παναγιώτα Οικονομοπούλου: H αξιοποίηση του ανοσοποιητικού συστήματος στην θεραπεία κατά του καρκίνου
18:20-18:40 Ρουμπίνη Ζακοπούλου: Εφαρμογές της μοριακής βιολογίας στον καρκίνο του προστάτη
18:40-19:00 Iωάννης Κωτσαντής: Εμβόλια για την πρόληψη καρκίνων σχετιζόμενων με τον ιό HPV
19:00-19:20 Αναστάσιος Κυριαζόγλου: COVID19 και καρκίνος
19:20-19:30  Σχολιασμοί
19.30-20.15 Τελετή Έναρξης
19.30-19.45 Χαιρετισμοί
Σπυρίδων Αποστολόπουλος
Χρήστος Ροϊλός
Γεράσιμος Σιάσος
Εμμανουήλ Πικουλής
Μελέτιος Α. Δημόπουλος
19.45- 20.15 Εναρκτήρια Διάλεξη
Προεδρείο: Μελέτιος Α. Δημόπουλος

Σωτήριος Τσιόδρας: Προκλήσεις της πανδημίας COVID-19;

Σάββατο, 23 Οκτωβρίου 2021
 09.00-10.30 Συνεδρία 7. Eπείγουσες καταστάσεις στη Νεφρολογία: Πρoγνωστικοί δείκτες και θεραπεία  
Προεδρείο: Σοφία Λιονάκη - Δημήτριος Βλαχάκος
09.00-09.20 Σοφία Λιονάκη: Ταχέως εξελισσόμενη σπειραματονεφρίτιδα οφειλόμενη σε ANCA αγγειίτιδα
09.20-09.40 Ουρανία Τσοτσορού: Οξεία νεφρική βλάβη σε θρομβωτικές μικροαγγειοπάθειες
09.40-10.00 Κωνσταντίνος Δρούζας: Επεμβατική Νεφρολογία: Βασικές τεχνικές και επιπλοκές
10.00-10.20 Δημήτριος Βλαχάκος: Επείγουσες και υπερεπείγουσες καταστάσεις στην υπέρταση
10.20-10.30  Συζήτηση
10.30-11.45 Συνεδρία 8. Αιματολογία και Παθολογία: καθημερινά προβλήματα και καινοτόμες θεραπείες
Προεδρείο: Βασιλική Παππά - Παναγιώτης Τσιριγώτης
10.30-10.50 Ανθή Μπούχλα: Μικροαγγειοπαθητικές αιμολυτικές αναιμίες
10.50-11.10 Σερένα Βαλσάμη: Επαγόμενη από ηπαρίνη και αντι-SARS-CoV-2 εμβόλιο, θρομβωτική θρομβοπενία 
11.10-11.30  Κωνσταντίνος Θωμάς: Λοιμώξεις σε ασθενείς που λαμβάνουν βιολογικές και στοχευμένες συνθετικές θεραπείες
11.30-11.45 Συζήτηση
11.45-12.15
Διάλεξη 1
Προεδρείο: Δημήτριος Μπούμπας
Γεώργιος Τσιβγούλης: Εγκεφαλική-φλεβική θρόμβωση
12.15-13.30 Ελεύθερες Ανακοινώσεις II
Προεδρείο: Αικατερίνη Τσέγκα - Αιμιλία Πελεκάνου

Αναλυτικά οι Ελεύθερες Ανακοινώσεις
13.30-15.00
Μεσημβρινή διακοπή
 15.00-16.30 Κλινικό φροντιστήριο. Οξύ θωρακικό άλγος στα επείγοντα
Προεδρείο: Γεράσιμος Φιλιππάτος - Ιωάννης Παρίσης
Εμμανουήλ Κόρακας: Παρουσίαση περιστατικού
Ευτυχία Πολυζωγοπούλου: Η άποψη του Παθολόγου
Γρηγόρης Καραμάσης: H άποψη του Καρδιολόγου
Αικατερίνη Μαλαγάρη: Η άποψη του Ακτινoλόγου
Περικλής Τόμος:  Η άποψη του Θωρακοχειρουργού
Συζήτηση
16.30-17.00
Διάλεξη 2
Προεδρείο: Γεώργιος Γιαννόπουλος    

Ηρακλής Τσαγκάρης: Κριτήρια διασωλήνωσης ασθενούς στον παθολογικό θάλαμο
Σχολιασμός: Μιχάλης Ρίζος
 17.00-18.00
Συνεδρία 9. Η Pευματολογία στην Παθολογική κλινική πράξη μέσα από επιλεγμένες περιπτώσεις 
Προεδρείο: Δημήτριος Μπούμπας - Δημήτριος Βασιλόπουλος
17.00-17.20 Αντώνης Φανουριάκης: Φλεγμονώδεις Αρθρίτιδες (Ρευματοειδής Αρθρίτιδα και Σπονδυλοαρθρίτιδες):  Η σημασία της πρώιμης διάγνωσης
17.20-18.00 Σύντομες ρευματολογικές ιστορίες (‘’βινιέτες’’)  από τη Παθολογική Κλινική
Παρουσιάσεις: Νωεμίν Καψάλα, Μαρία Κοσμετάτου, Γεωργία Μωυσίδου,  Σοφία Φλούδα
Σχολιασμός: Πελαγία Κατσιμπρή 
 18.00-18.30 Λήξη Συνεδρίου-Συμπεράσματα-Βραβεύσεις εργασιών
Αριστοτέλης Μπάμιας – Δημήτριος Μπούμπας – Αθανάσιος Ράπτης