Επιστημονικό Πρόγραμμα

Το Επιστημονικό Πρόγραμμα σε αρχείο pdf

Παρασκευή, 9 Οκτωβρίου 2020
08:00-09:00 Προσέλευση - Εγγραφές
09:00-10:30 Συνεδρία 1: Ενδοσκόπηση - Επεμβατική Ακτινολογία

Προεδρείο: Κ. Τριανταφύλλου - Η. Μπρούντζος

 09:00 Αιμορραγία πεπτικού με αιμοδυναμική αστάθεια
Κ. Μιλτιάδου – Λ. Ρέππας
 09:20 Υποτροπή κιρσορραγίας
Γ. Τζιάτζιος – Κ. Παλιαλέξης
 09:40 Αποτυχία ERCP
I. Παπανικολάου – Σ. Σπηλιόπουλος
 10:00  Συζήτηση
10:30-11:00 Διάλειμμα καφέ
 11:00-11:40 Διάλεξη 1: Πανδημία COVID-19

Προεδρείο: Κ. Συρίγος - Α. Αντωνιάδου
 11:00 Επιδημιολογία - Κλινική Εικόνα
Δ. Καββαθά
 11:20 Αντιμετώπιση οξείας λοίμωξης- Ανοσολογία
Ε. Γιαμαρέλλος
11:40-13:00 Συνεδρία 2: Κορωνοϊός και ΑΤΤΙΚΟ Νοσοκομείο

Προεδρείο: Ε. Μπουτάτη - Ν. Κελέκης - Γ. Κοσμίδης

Προκλήσεις και αντιμετώπιση
Α. Αντωνιάδου, Ε. Πολυζωγοπούλου, Γ. Δημόπουλος, Σ. Πουρνάρας, Ν. Αρκαδόπουλος, Ε. Πισιμίση, Ν. Τζιόλος
12.44
Συζήτηση
13:00-14:00 Μεσημβρινή Διακοπή
 14:00-15:00 Ελεύθερες Ανακοινώσεις
Προεδρείο: Α. Παπαδόπουλος - Β. Χριστοπούλου

Πατήστε εδώ για λεπτομέριες

 15:00-17:00 Συνεδρία 3: H Παθολογική Ογκολογία συναντά τις άλλες ειδικότητες

Προεδρείο: Δ. Ψυρρή - Μ. Πέππα - Σ. Λουκίδης
Panel: Ε. Γκόγκα - Γ. Καλτσάς - Κ. Νάστος - Κ. Προίκας

15:00  1η περίπτωση: Πνευμονίτιδα σε ασθενή υπό ανοσοθεραπεία         
Ι. Κωτσαντής
 15:20 Συζήτηση Panel
 15:30 Πνευμονολογικές επιπλοκές ανοσοθεραπείας
Ε.-Μ. Αντωνογιαννάκη
15:40  2η περίπτωση: Υποφυσιακή ανεπάρκεια σε ασθενή υπό ανοσοθεραπεία
Σ. Γκολφινόπουλος
16:00 Συζήτηση Panel
 16:10 Eνδοκρινολογικες επιπλοκές ανοσοθεραπείας
Μ. Κρανιά
16:20 3η περίπτωση: Καρκίνος θυρεοειδούς που εξελίσσεται από χειρουργήσιμο με ευαισθησία στο ιώδιο έως ανθεκτικό στο ιώδιο
Σ. Γιαννούτσος
16:40 Συζήτηση panel
 16:50 Συστηματικές θεραπείες καρκίνου θυρεοειδούς (όχι ιώδιο)
Μ. Αλεβιζάκη
17:00-17:30
Διάλειμμα καφέ
17:30-19:00 Συνεδρία 4: Η αντιμετώπιση του διαβητικού ποδιού από ομάδα πολύ-ειδικοτήτων

Προεδρείο: Γ. Γερουλάκος - Ε. Χατζηαγγελάκη - Π. Χαλβατσιώτης

 17:30 Παθοφυσιολογία μικρο-μακρο αγγειακών επιπλοκών (12min)
Π. Χαλβατσιώτης
17:42
Αντιμετώπιση του διαβητικού ποδιού από την πλευρά του παθολόγου
Κ. Μαρκάκης
17:54 Ο ρόλος του απεικονιστικού ελέγχου
Ο. Παπακωνσταντίνου
 18:06 Ο ρόλος της επεμβατικής ακτινολογίας
Η. Μπρούντζος
18:18  Αντιμετώπιση του διαβητικού ποδιού από την πλευρά του χειρουργού
Γ. Γερουλάκος
18:30  Παρουσίαση περιστατικού
Σ. Σπηλιόπουλος 
18:42  Σχολιαστές: Κ. Μαρκάκης, Α. Λάζαρης 
19:00-19:45   Τελετή Έναρξης

19:00 Επίσημη έναρξη Συνεδρίου
Χ. Ροϊλός
19.15

Εναρκτήρια Διάλεξη
Προεδρείο:  Μ.Α. Δημόπουλος - Π. Σφηκάκης

Το όραμα του ΑΤΤΙΚΟΥ Νοσοκομείου
Σ. Αποστολόπουλος

Σάββατο 10 Οκτωβρίου 2020
09:00-10:10 Κλινικό Φροντιστήριο: Σακχαρώδης Διαβήτης και επιπλοκές. Ανάλυση Περιστατικών

Προεδρείο: Ι. Παρίσης - Α. Ράπτης

09:00 Ομοιότητες και διαφορές στη δράση των αναστολέων του ΣΡΑ και των SGLT2 στη διαβητική νεφροπάθεια
Δ. Βλαχάκος
09:15
Καρδιακή ανεπάρκεια και καρδιαγγειακή απεικόνιση στον Διαβήτη
Ι. Οικονομίδης
09:30 Διαβητικό οίδημα οφθαλμού;
Ε. Χατζηράλλη
09:45 Διαβήτης και καρδιαγγειακή νόσος
Β. Λαμπαδιάρη
10:00 Συζήτηση
 10:10-11:30 Συνεδρία 5: Νεφρολογική Προσέγγιση σε καθημερινά προβλήματα

Προεδρείο: Δ. Βλαχάκος

10:10 Σύγχρονη θεραπεία σπειραματικών παθήσεων
Σ. Κατσούδας 
10:25 Σωληναριοπάθειες: Γενετικές και επίκτητες
Δ. Μπαχαράκη 
10:40 Τι νεώτερο στην διάγνωση και θεραπεία της ΟΝΒ
Ο. Τσοτσορού
10:55 Νεφροπάθεια από σκιαγραφικό: μια διαχρονική δαμόκλειος σπάθη
Π. Νικολόπουλος
11:10 Νεφρολιθίαση: Συχνή και παραμελημένη
Π. Γούναρη
11:25
 Συζήτηση
 11:30-13:00 Συνεδρία 6: Αιματολογία και Παθολογία: καθημερινά προβλήματα και καινοτόμες θεραπείες

Προεδρείο: Β. Παππά - Π. Τσιριγώτης

11:30 Αναδυόμενες νέες θεραπείες σε κακοήθη αιματολογικά νοσήματα: Ο ρόλος των CAR T cells
Ε. Τέρπος
11:50 Επείγουσες καταστάσεις στην Αιματολογία
Σ. Παπαγεωργίου
12:10 Θρομβώσεις σε ασυνήθεις θέσεις
Σ. Κοκκόρη
12:30
 
Αλλογενής μεταμόσχευση
Μ. Σταμούλη
12:50 Συζήτηση


 13:00-13:30 Δορυφορική Διάλεξη

Πρόεδρος: Α. Μπάμιας

Βιταμίνη D, ένας γνωστός-άγνωστος
Μ. Πέππα

Οργάνωση:
ITF HELLAS
13:30-15:00  Μεσημβρινή Διακοπή
 15:00-15:30 Διάλεξη 2: Κλιμάκωση και αποκλιμάκωση θεραπείας ως κριτήριο εισαγωγής ασθενών στην ΜΕΘ. Προβληματισμοί και διλήμματα

Προεδρείο: Γ. Γιαννόπουλος
Ομιλητής. Σ. Αρμαγανίδης
15:30-17:00 Συνεδρία 7: Οξεία κοιλία στα επείγοντα

Προεδρείο: Ν. Αρκαδόπουλος - Ε. Πίκουλης

15:30
Η άποψη του χειρουργού
Π. Κοκορόπουλος
15:55
Η άποψη του παθολόγου
Λ. Λεκκάκου
16:20
Απεικόνιση στην οξεία κοιλία. Παρουσίαση περιστατικών
N. Οικονομόπουλος
16:45
Συζήτηση
17:00-18:00 Συνεδρία 8: Συστηματικά ρευματικά νοσήματα στην Παθολογική Κλινική. Διαγνωστική   και θεραπευτική προσέγγιση μέσα από κλινικές περιπτώσεις

Προεδρείο: Π. Σφηκάκης - Π. Κατσιμπρή

17:00
Αγγειίτιδες
Δ. Βασιλόπουλος
17:30
Νοσήματα συνδετικού ιστού
Δ. Μπούμπας
18:00-18:30 Λήξη Συνεδρίου - Συμπεράσματα-Βραβεύσεις εργασιών
Α. Μπάμιας -  Δ. Μπούμπας - Α. Ράπτης