Επιστημονικό Πρόγραμμα

 Παρασκευή, 10 Ιουλίου 2020

09:20-09:30 Έναρξη – Χαιρετισμός Προέδρου
09:30-10:15 Συνεδρία Ι: ΑΚΤΙΝΙΚΕΣ ΥΠΕΡΚΕΡΑΤΩΣΕΙΣ
Προεδρείο: Μαρίνα Παπουτσάκη
09:30-09:40 Επιδημιολογία και κλινική ταξινόμηση
Γεώργιος Ευαγγέλου
09:40-09:50 Κρυοθεραπεία
Ελένη Πολυχρονάκη
09:50-10:00 Φωτοδυναμική θεραπεία
Ελένη Σωτηρίου
10:00-10:10 Τοπικές θεραπείες
Ζωή Απάλλα
10:10-10:15 Συζήτηση
10:15-10:25 Διάλειμμα
10:25-11:20 Συνεδρία 2: ΒΑΣΙΚΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ (BKK)
Προεδρείο: Ιωάννης Μπασούκας – Ευτέρπη Ζαφειρίου
10:25-10:35 Σε ποια ΒΚΚ χρησιμοποιούμε χειρουργική και σε ποια ελάχιστα επεμβατική θεραπεία
Γεώργιος Γαϊτάνης
10:35-10:45
Ταξινόμηση - Αξιολόγηση επικινδυνότητας – Aρχική διάγνωση
Αλέξανδρος Κατούλης
10:45-10:55 Η αντιμετώπιση του BKK από τη μεριά του δερματοχειρουργού
Τηλέμαχος Ανθόπουλος
10:55-11:05 Συστηματική θεραπεία του ΒΚΚ
Αιμίλιος Λάλλας
11:05-11:20 Συζήτηση
11:20-11:30 Διάλειμμα
11:30-12:30 Δορυφορικό Συμπόσιο
(Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ)

12:30-12:40 Διάλειμμα
12:40-13:35  Συνεδρία 3: KΑΡΚΙΝΩΜΑ ΤΩΝ ΚΥΤΤΑΡΩΝ ΤΟΥ MERKEL (ΚΚΜ) ΚΑΙ ΣΠΑΝΙΟΙ ΟΓΚΟΙ
Προεδρείο: Ηλέκτρα Νικολαΐδου
12:40-12:50 Διάγνωση, σταδιοποίηση, πρόγνωση
Ευθυμία Σουρά
12:50-13:00 Θεραπευτικές συστάσεις στο ΜΚΚ
Κωνσταντίνος Κρασαγάκης
13:00-13:10 Καρκίνος του στόματος
Ελένη Γκάγκαρη
13:10-13:20 DFSP
Ουρανία Κοτσαύτη
13:20-13:30 Σάρκωμα Κaposi
Μιχάλης Αραμπατζής  
13:30-13:35 Συζήτηση
13:35-13:45 Διάλειμμα
13:45-14:40 Συνεδρία 4: ΑΚΑΝΘΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ (ΑΚΚ)
Προεδρείο: Ευτυχία Ζουριδάκη - Ιωάννα Μαντέκου-Λεφάκη
13:45-13:55 Αρχική διάγνωση - ΑΚΚ υψηλού κινδύνου – Σταδιοποίηση
Αλέξανδρος Στρατηγός
13:55-14:05 Ιστό παθολογική προσέγγιση ακανθοκυτταρικού καρκινώματος δέρματος
Ελευθερία Χριστοφίδου
14:05-14:15 Διαχείριση προχωρημένων ΑΚΚ από το χειρουργό
Γρηγόριος Χάμψας
14:15-14:25 Συστηματική θεραπεία προχωρημένων ΑΚΚ
Δημήτριος Σγούρος
14:25-14:40 Συζήτηση
14:40-14:50 Διάλειμμα
14:50-15:35 Συνεδρία 5: ΑΠΕΙΚΟΝΙΣΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ
Προεδρείο: Σταμάτης Γρηγορίου 
14:50-15:00 Ο ρόλος της συνεστιακής μικροσκόπησης
Αλέξιος Ζάρρας
15:00-15:10 Ο ρόλος της OCT
Θεοδώρα Τσιρώνη
15:10-15:20 O ρόλος της ψηφιακής δερματοσκόπησης και ολόσωμης φωτογράφισης
Αναστασία Τριγώνη
15:20-15:30 Δερματοσκοπική διάγνωση σπανίων μορφών σπίλων και μελανώματος
Χρύσα Οικονόμου
15:30-15:35 Συζήτηση

 Σάββατο, 11 Ιουλίου 2020

09:30-10:25 Συνεδρία 6: ΟΡΙΑΚΕΣ ΜΕΛΑΝΟΚΥΤΤΑΡΙΚΕΣ ΒΛΑΒΕΣ
Προεδρείο: Ελισάβετ Λαζαρίδου – Δωροθέα Πολυδώρου
09:30-09:40
Δυσπλαστικοί σπίλοι
Ειρήνη Στεφανάκη
09:40-09:50 Σπίλοι Spitz
Ευθυμία Σουρά
09:50-10:00 Συγγενείς σπίλοι
Χριστίνα Στεφανάκη
10:00-10:10 ΜELTUMP
Μαρία Κωστάκη
10:10-10:20 Mελανονυχίες
Μυρτώ-Γεωργία Τρακατέλλη
10:20-10:25 Συζήτηση
10:25-10:35 Διάλειμμα
10:35-11:30 Συνεδρία 7: CONTROVERSIES
Προεδρείο: Σοφία Γεωργίου – Βασιλική Χασάπη
10:35-10:45 Αντιηλιακά και βιταμίνη D
Αγγελική Μπεφόν
10:45-10:55 Υπάρχει υπερδιάγνωση στο μελάνωμα;
Κλειώ Δεσινιώτη
10:55-11:05 Πως να αποφύγουμε τα λάθη στη διάγνωση του μελανώματος;
Ελισάβετ Λαζαρίδου
11:05-11:15 Τεχνιτη νοημοσύνη και διάγνωση μελανώματος
Κωνσταντίνος Λιοπύρης
11:15-11:25 Εγκυμοσύνη και μελάνωμα
Θεοδώρα Πετρακοπούλου
11:25-11:30
Συζήτηση
11:30-11:40 Διάλειμμα
11:40-12:20 Δορυφορικό Συμπόσιο
(Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ)

12:20-12:30 Διάλειμμα
12:30-12:50 Διάλεξη 1
Προεδρείο: Δημήτριος Ιωαννίδης – Ελένη Γκόγκα

Best management care for advanced melanoma
Dirk Schadendorf (Germany)
12:50-13:00 Διάλειμμα
13:00-13:20 Επίσημη Διάλεξη
Προεδρείο: Οδυσσέας Ιωάννης Ζώρας - Αλέξανδρος Στρατηγός

Κλιματική αλλαγή και επίδραση στην ανθρώπινη υγεία
Χρήστος Ζερεφός
13:20-13:30 Διάλειμμα
13:30-14:35 Συνεδρία 8: ΝΕΟΤΕΡΑ ΣΤΗ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΑΝΩΜΑΤΟΣ
Προεδρείο: Έλενα Λινάρδου - Πέτρος Παναγιώτου
13:30-13:40 Ιστοπαθολογική εκτίμηση μελανώματος: Τι πρέπει να γνωρίζει ο κλινικός ιατρός;
Κωνσταντίνα Φραγκιά-Τσιβού
13:40-13:50 Χειρουργική αφαίρεση, SLNB και ο ρόλος της λεμφαδενεκτομής
Κωνσταντίνος Λασιθιωτάκης
13:50-14:00 Ο ρόλος της επικουρικής ανοσοθεραπείας σε μελάνωμα σταδίου ΙΙ και ΙΙΙ
Δημήτριος Ζιώγας
14:00-14:10 Η θεραπεία του μεταστατικού μελανώματος σήμερα
Ελένα Λινάρδου
14:10-14:20 F/U στο μελάνωμα
Μιχαέλα Πλάκα
14:20-14:35 Συζήτηση
14:35-14:45 Διάλειμμα
14:45-15:50  Συνεδρία 9: ΔΕΡΜΑΤΙΚΑ ΛΕΜΦΩΜΑΤΑ
Προεδρείο: Ευαγγελία Παπαδαυϊδ – Βασιλική Παππά
14:45-14:55 CD8+ Δερματικά Τ λεμφώματα – Διαφορική διάγνωση
Βασιλική Νικολάου
14:55-15:05 Δερματικά λεμφώματα που εκφράζουν CD30– Διαφορική διάγνωση
Αικατερίνη Πατσατσή
15:05-15:15 Ο ρόλος του ακτινοθεραπευτή στη θεραπεία των δερματικών λεμφωμάτων
Ιωάννης Γεωργακόπουλος
15:15-15:25 Νεότερες θεραπείες σπογγοειδούς μυκητίασης
Θεόδωρος Ηλιάκης
15:25-15:35 Αλλογενής μεταμόσχευση μυελού των οστών. Πότε;
Παναγιώτης Τσιριγώτης
15:35-15:40 Συζήτηση