Προκαταρκτικό Επιστημονικό Πρόγραμμα

Τελευταία ενημέρωση 29/8/2019

Η παρακολούθηση των Εφαρμοσμένων Φροντιστηρίων είναι ΔΩΡΕΑΝ, με την προϋπόθεση Εγγραφής στο Συνέδριο, μόνο για τους ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΟΥΣ-ΑΦΡΟΔΙΣΙΟΛΟΓΟΥΣ μέλη της ΕΔΑΕ. Λόγω περιορισμένου αριθμού θέσεων, θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας.

Κατά τη διάρκεια των συνεδριάσεων ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η βιντεοσκόπηση και η λήψη φωτογραφιών μέσα στις αίθουσες.


Πέμπτη, 31 Οκτωβρίου 2019
 ΩΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΑ Α  (Αλέξανδρος ΙΙ) ΑΙΘΟΥΣΑ Β (Αλέξανδρος Ι) ΑΙΘΟΥΣΑ Γ (Αμφιτρύων ΙΙ)
12:00-19:00 Εγγραφές
14:00-15:30 Συνεδρία 1: Hot line

Προεδρείο: Π. Αρώνης - Α. Παναγιωτόπουλος - Χ. Στάμου Γ.

Κόκκαλης
: Δίαιτα και ακμή: Ακόμη συζητείται..
Α. Κατσαβού: Vit. D: Αλήθειες και υπερβολές
Α. Κουρής: Ανδρογενετική αλωπεκία: Είναι λύση τα σαμπουάν;
Χ. Στάμου: Κυτταρίτιδα: Υπάρχει πραγματική αντιμετώπιση;
Ν. Κούνα: Λεύκη: Τι νεότερο;
Συνεδρία 2: Ο Δερματολόγος στην πρώτη γραμμή της διάγνωσης

Προεδρείο: Γ. Κοντοχριστόπουλος - Κ. Παλάσκας - Μ. Παπακωνσταντής

Μ. Πολίτου
: Σακχαρώδης διαβήτης και δέρμα
Ε. Χατζηδημητρίου: Νεφρά και δέρμα
Γ. Ευαγγέλου: Πνευμονοπάθειες και δέρμα
Κ. Θεοδωρόπουλος: Αλκοολισμός – Χρήση ουσιών
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 1: Μικροχειρουργική αντιμετώπιση κυτταρίτιδας και τοπική λιπόλυση

Συντονίστρια:
Σ. Πισσαλίδου

Εκπαιδευτές:
Κ. Γκριτζάλας - Δ. Αρναούτογλου
15:30-17:00 Συνεδρία 3: Οργάνωση Γραφείου

Προεδρείο: Δ. Ανανιάδης – Μ. Μιχελάκης  - Γ. Λάριος

Δ. Ανανιάδης
: Δεοντολογία και ιατρική ευθύνη στο Ιδιωτικό Ιατρείο
Γ. Λάριος: Μηχανοργάνωση και ηλεκτρονική διαχείριση στο Ιατρείο
Μ. Καλαϊτζή: Προσωπικά δεδομένα και τι πρέπει να γνωρίζει ο Δερματολόγος-Αφροδισιολόγος
Μ. Μιχελάκης: Αντλώντας ιατρικές πληροφορίες από πηγές του Internet
Συνεδρία 4: Κοσμητική Δερματολογία

Προεδρείο: Αικ. Ασβέστη - Α. Παγούνη - Σ. Πισσαλίδου

Φ. Μπαγεώργου
: Ανάπλαση κόλπου
Χ. Ζωγραφάκης:Επιπλοκές από την εφαρμογή δερματικών εμφυτευμάτων υαλουρονικού οξέος
Χ. Μπόκοτας:LLLT-Εφαρμογές στην κοσμητική δερματολογία
Γ. Κανελλοπούλου: Θεραπείες σώματος: Νεότερα δεδομένα στην αντιμετώπιση του τοπικού πάχους μέσω κρυολιπόλυσης
Ε. Κυριαζή-Τάχου:Απλές αλλά σημαντικές στρατηγικές για επιτυχημένη ανανέωση του προσώπου με εμφυτεύματα
 
17:00-18:30 Συνεδρία 5: Επείγουσες καταστάσεις στη Δερματολογία

Προεδρείο: Κ. Βαλαρούτσος - Α. Πετρίδης - Ε. Πολυχρονάκη

Θ. Σιδηρόπουλος
: Ερυθροδερμίες
Φ. Χατζηνάσιου: Τοξική επιδερμιδική νεκρόλυση
Ε. Καπνιάρη: Νεκρωτική κυτταρίτιδα
Μ. Μακρής: Αναφυλακτικό shock
Π. Σουβατζίδης: AGEP-DRESS
Συνεδρία 6: Αρχές Δερματοχειρουργικής

Προεδρείο: Γ. Αναστασιάδης - Ν. Καλογερόπουλος - Δ. Ντάσιου

Γ. Σγούρος
:Χειρουργική δέρματος σε δύσκολες ανατομικές περιοχές
Σ. Θεοχάρης: Η δερματοχειρουργική στην καθ’ ημέρα δερματολογική πράξη
Ζ. Πολυζώης:Διαθερμοπηξία,Laser και κρυοχειρουργική στο Δερματολογικό Ιατρείο
Ι. Φραγκάκης:Απλήεκτομή, τεχνικές συρραφής και επιπλοκές αυτών
Ν. Αποστολάκης: Η σημασία της αναισθησίας και της αιμόστασης στην επεμβατική Δερματολογία
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 2: Βασικές αρχές Δερματοχειρουργικής (τοπική αναισθησία, εκτομές, τεχνικές συρραφής)

Συντονίστρια:
E. Κυριαζή- Τάχου

Εκπαιδευτές:
Κ. Νεαμονιτός – Τ. Ανθόπουλος
18:30-19:30 Δορυφορικό Συμπόσιο 1 Δορυφορική Διάλεξη 1  
Παρασκευή, 1 Νοεμβρίου 2019
 ΩΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΑ Α  (Αλέξανδρος ΙΙ) ΑΙΘΟΥΣΑ Β (Αλέξανδρος Ι) ΑΙΘΟΥΣΑ Γ (Αμφιτρύων ΙΙ)
08:00-09:00 Συζήτηση με τους Ειδικούς    
09:00-10:30 Συνεδρία 7: Νοσήματα στόματο

Προεδρείο: Ε. Γκάγκαρη - Κ. Νούτσης - Σ. Βουδούρης

Σ. Αφαντενού
: Λευκές αλλοιώσεις γλώσσας
Α. Παπαδοπούλου: Μελαγχρωματικές αλλοιώσεις στοματικού βλεννογόνου
Ε. Γκάγκαρη: Ομαλός λειχήνας στόματος
Β. Λασηθιωτάκη:Διαβρώσεις και ελκώσεις: Tι κάνω;
Κ. Μπάτσιος: Οξυτενή κονδυλώματα γλώσσας
Συνεδρία 8: Κύηση και δέρμα

Προεδρείο: Ε. Κουμαντάκη - Ν. Μαλτέζος - Ε. Ράλλης

Μ. Κυριαζοπούλου
: Δερματολογικά νοσήματα και φάρμακα που έχουν ένδειξη για διακοπή της εγκυμοσύνης
Α. Κυριακού: Θεραπεία αυτοάνοσων πομφολυγωδών νοσημάτων στην εγκυμοσύνη
Ε. Ράλλης: Προκαλούν τα τοπικά ρετινοειδή τερατογένεση;
Μ. Δελλήβεης - Δομένικος: Τοπικά στεροειδή στην εγκυμοσύνη - Πόσο υπαρκτός είναι ο κίνδυνος απορρόφησης;
Χ. Τσαμάκης: Παθογένεια της ενδοηπατικής χολόστασης της εγκυμοσύνης
 
10:30-12:00 Συνεδρία 9: Πως προσεγγίζω;

Προεδρείο: Σ. Γεωργίου - Ε. Ζουριδάκη – Π. Χριστοφορίδης

Σ. Παπανίκου
: Τις απώλειες μαλλιών
Φ. Κούστα: Το κόκκινο πρόσωπο
Κ.- Μ. Πλαχούρη: Το φλυκτανώδες εξάνθημα παλαμών - πελμάτων
Θ. Αλέστας: Τις λευκές ή μελαγχρωματικές κηλίδες των άκρων
Θ. Σγόντζου: Το πορφυρικό ή πετεχειώδες εξάνθημα
Ε. Ζουριδάκη: Τα άτονα έλκη των κάτω άκρων
Ν. Ρομποτή: Τον επίμονο κνησμό των ηλικιωμένων
Συνεδρία 10: Αυτοάνοσα νοσήματα

Προεδρείο: Γ. Αυγερινού - Ι. Κατσαντώνης - Π. Σταυρόπουλος
Π. Σταυρόπουλος: Ερυθηματώδης Λύκος: Ερμηνεία εργαστηριακής διάγνωσης
Β. Μαρκαντώνη: Δερματομυίτιδα: Ευρήματα από το δέρμα, συσχέτιση με κακοήθειες
Ν. Μαλτέζος: Εντοπισμένη σκληροδερμία: Τι νεότερο;
Ι. Δημητριάδης:Γαγγραινώδες πυόδερμα: Που βρισκόμαστε;
Ε. Πλατσιδάκη: Σκληροίδημα – Σκληροµυξοίδηµα: Πως τα αναγνωρίζω;
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 3: Εφαρμογές υαλουρονικού οξέος στο μέσο πρόσωπο και στην ρινοδακρυική αύλακα

Συντονιστής:
X. Ζωγραφάκης  

 Εκπαιδευτές:
Κ. Καλοκασίδης - Β. Παπαδοπούλου
12:00-12:30 Διάλειμμα καφέ  
12:30-13:00 Δορυφορική Διάλεξη 2 Δορυφορική Διάλεξη 3 12:30-14:00
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 4: Αυτόλογος μεσοθεραπεία PRP. Εφαρμογές σε πρόσωπο και τριχωτό

Συντονιστής:
Ζ. Πολυζώης

Εκπαιδευτές:
N. Kαλογερόπουλος - Κ. Σταματόπουλος
 13:00-14:30
 Συνεδρία 11: Δερματο-ογκολογία

Προεδρείο: Σ. Θεοχάρης - Ι. Μπασούκας – Γ. Σγούρος

Δ. Σγούρος
: Δύσκολα στη διάγνωση BCC
Ε. Σουρά: Μελάνωμα στα παιδιά
Κ. Κρασαγάκης: Νεότερα στο καρκίνωμα Merkel
Ζ. Απάλλα: Όγκοι των εξαρτημάτων του δέρματος
Μ. Ρόπα: Η χρήση των υπερήχων ως διαγνωστικό εργαλείο στη δερματολογική ογκολογία
 Συνεδρία 12: Λοιμώξεις δέρματος

Προεδρείο: Χ. Αγγελακόπουλος - Μ. Παπουτσάκη - Θ. Σπηλιόπουλος  

Μ. Αραμπατζής
: Μυκοβακτηριδιακές λοιμώξεις (εκτός Hansen)
Μ. Χατζησωτηρίου: Υποτροπιάζουσα κολπική καντιντίαση: Ποιος ο ρόλος του Δερματολόγου;
Ν. Φέκκας: Λεϊσμανίαση: Που βρισκόμαστε;
Γ. Κυριάκου: Παρασιτώσεις δέρματος: Τι νεότερο;
E. Μαθιουδάκη-Κουμαντάκη: Tips από τον ειδικό στις δερματομυκητιάσεις
 
14:30-16:00 Συνεδρία 13: Δερματοσκόπηση

Προεδρείο: Ε. Λαζαρίδου - A. Λάλλας - Z. Απάλλα Δ. Λέκκας: Στο Ιατρείο με το Διονύσιο Λέκκα
Μ. Πλάκα: Στο Ιατρείο με τη Μιχαέλα Πλάκα
Γ. Χαϊδεμένο: Στο Ιατρείο με τον Γεώργιο Χαϊδεμένο
Π. Ρήγα: Στο Ιατρείο με την Παναγιώτα Ρήγα
Α. Λάλλας: Στο Ιατρείο με τον Αιμίλιο Λάλλα  
Συνεδρία 14: Παθήσεις γεννητικών οργάνων και πτυχών

Προεδρείο: Μ. Γεροδήμου – Ε. Ζαφειρίου – Γ. Μαυρουδής

Σ. Χαραλαμπίδης
: Υποτροπιάζουσα Βαλανίτιδα: Ποιος ο ρόλος του Δερματολόγου
Ε. Ταμπουρατζή: Διαβρωτικές βλάβες γεννητικών οργάνων
Δ. Εξαδακτύλου: Επεμβατικές τεχνικές σε παθήσεις γεννητικών οργάνων
Μ. Παπουτσάκη: Ανάστροφη ψωρίαση
Θ. Μίκος: Αιδοιοδυνία
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 5:
Νήματα, PDO και COG

Συντονιστής:
Σ. Θεοχάρης

Εκπαιδευτές:
Ι. Κατσαντώνης - Μ. Κακριδά
 16:00-16:30 Διάλειμμα καφέ
16:30-18:00 Συνεδρία 15: Δερματικά λεμφώματα

Προεδρείο: Χ. Αντωνίου – Ε. Βακιρλής - Ε. Παπαδαυίδ

Β. Νικολάου
: Τ-δερματικά λεμφώματα: Πρώιμη διάγνωση και διαφορική διάγνωση
Λ. Μαρίνος: Β-δερματικά λεμφώματα: Σύγχρονη κατάταξη και διάγνωση
O. Πίκου: Ψευδολεμφώματα: Πως θα τα διαγνώσουμε και θα τα αντιμετωπίσουμε;
Ε. Γεωργίου: Ο ρόλος του Αιματολόγου στα δερματικά λεμφώματα
Ε. Παπαδαυίδ:Αντιμετώπιση των Τ και Β δερματικών λεμφωμάτων
Συνεδρία 16: Φωτοδερματολογία

Προεδρείο: Δ. Σγούρος - Χ. Ναούμ - Ε. Σωτηρίου

Χ. Βαβούλη
: Φωτοτοξικές και φωτό-αλλεργικές αντιδράσεις
Α. Ματέκοβιτς: Δερματικά νοσήματα που επηρεάζονται από την έκθεση στον ήλιο
Φ. Βράνη: Φωτοδυναμική: Ενδείξεις και αντενδείξεις
Μ. Κοσμαδάκη: Φωτογήρανση – Ποιος ο ρόλος της φωτοπροφύλαξης
Ε. Σωτηρίου: Φωτοθεραπεία και ατοπική δερματίτιδα  
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 6:
Mesolift (Νέες τεχνικές και συνδυασμοί) MM technique και skinboosters

Συντονιστής:
Ι. Μπάρκης  

Εκπαιδευτές:
Μ. Μαυρίδου-Α. Παγούνη
 18:00-18:30 Δορυφορική Διάλεξη 4 Δορυφορική Διάλεξη 5  
18:30-19:30 Δορυφορικό Συμπόσιο 2 Δορυφορικό Συμπόσιο 3  
19:30 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ – ΧΑΙΡΕΤΙΣΜΟΙ

ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΔΙΑΛΕΞΗ

Τέχνη και Ιατρική
Βάσια Χατζή

Σάββατο, 2 Νοεμβρίου 2019
 ΩΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΑ Α  (Αλέξανδρος ΙΙ) ΑΙΘΟΥΣΑ Β (Αλέξανδρος Ι) ΑΙΘΟΥΣΑ Γ (Αμφιτρύων ΙΙ)
08:30-10:00 Συνεδρία 17: Παιδοδερματολογία Α (νεογνά-βρέφη)

Προεδρείο: Ε. Βρυζάκη – Γ. Ζαραφωνίτης Α. Πραντσίδης

Γ. Ξηροτάγαρος
: Μελαγχρωματικές - Αχρωμικές βλάβες
Χ. Στεφανάκη: Αγγειακές βλάβες
Ε. Ζαφειρίου: Συχνά φυσαλιδο-πομφολυγώδη εξανθήματα
Α. Κατσαρού-Κάτσαρη: Σμηγματορροϊκό και ατοπικό έκζεμα
Γ. Ζαραφωνίτης: Δερματικά νοσήματα της περιοχής των σπαργάνων στα νεογνά
Συνεδρία 18: Εφαρμογές Laser στη Δερματολογία

Προεδρείο: Κ. Δημητρίου - Δ. Καπετανάκης - Π. Κωστάκης

Δ. Καπετανάκης
: Χρήση Laser σε ουλές ακμής
Κ. Καλοκασίδης:Αντιμετώπιση δυσχρωμιών με Laser
Ε. Δρεκόλια: Συσκευές εστιασμένων υπερήχων (HIFU) και εστιασμένου ηλεκτρομαγνητικού πεδίου (HIFEM), αρχές λειτουργίας και μηχανισμός δράσης
Χ. Τζερμιάς: Συνήθη διαγνωστικά λάθη και αντιμετώπιση Συγγενών Αγγειακών Δερματικών Βλαβών με LASER
Κ. Δημητρίου: Πώς επιλέγω το Laser που θα αγοράσω
09:00-10:30
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 7:
Σύγχρονες τεχνικές βοτουλινικής τοξίνης στο πάνω και κάτω πρόσωπο

Συντονιστής: Α. Κατσάμπας 
Εκπαιδεύτρια: M. Landau
 
10:00-11:30 Συνεδρία 19: Σεξουαλικώς μεταδιδόμενα νοσήματα

Προεδρείο: Ε. Δασκαλάκης – Α. Κατσαρού-Κάτσαρη – Β. Παπαρίζος

Η. Νικολαΐδου
: Οξυτενή κονδυλώματα: Είναι ακόμη αντικείμενο των Αφροδισιολόγων;
Β. Βασάλου: Σύφιλη: Όσα δεν πρέπει να ξεχνάμε για τη διάγνωση, τη θεραπεία και την παρακολούθηση
Ο. Ευθυμίου: Αιδοιοκολπίτιδες: Κλινική εικόνα και αντιμετώπιση
Β. Παπαρίζος: AIDS: Tι νεότερο;
Χ. Φωτιάδου: Έρπητας γεννητικών οργάνων: Τι νεότερο;
Συνεδρία 20: Έκζεμα – Δερματίτιδα – Κνίδωση

Προεδρείο: Σ. Γρηγορίου – Κ. Σκρεπετού - Α. Χατζηιωάννου

Ε. Ρεμουντάκη
: Ατοπική δερματίτιδα: Παγίδες στη διαφορική διάγνωση
Σ. Γρηγορίου: Ατοπική δερματίτιδα: Κλασική και σύγχρονη αντιμετώπιση - Τι έρχεται να προστεθεί;
Χ. Κεμανετζή: Χρόνια, επίμονα εκζέματα: Αντιμετώπιση
Ε. Βακιρλής: Κνίδωση: Τι ισχύει για την αιτιολογική διάγνωσή της;
Α. Τάγκα: Κνίδωση: Θεραπευτικός αλγόριθμος
11:00-12:30
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 8:
Τοποθέτηση εμφυτευμάτων στο κάτω πρόσωπο

Συντονιστής: Σ. Θεοχάρης   Εκπαιδευτές:  Π. Ρήγα - Κ. Οικονομίδης
 11:30-12:00 Διάλειμμα καφέ
12:00-13:00 Δορυφορικό Συμπόσιο 4 Δορυφορικό Συμπόσιο 5  
13:00-14:00 ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ

Προεδρείο: Δ. Ρηγόπουλος – Α. Στρατηγός

Christopher Griffiths
(United Kingdom): Psoriasis lessons: History, science and geography
Jean Kanitakis (France): The
2018 WHO Classification of Skin
Tumors: Spotlights on the latest edition
   
14:00-15:00 Δορυφορικό Συμπόσιο 6 Δορυφορικό Συμπόσιο 7  
15:00-16:00 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ    
16:00-16:30 Διάλειμμα καφέ
16:30-18:00 Συνεδρία 21: Μελανοκυτταρικοί Σπίλοι

Προεδρείο: Ι. Λεφάκη - Ε. Στεφανάκη - Α. Στρατηγός

Α. Στρατηγός
: Κατάταξη και παθογένεια  
Ε. Στεφανάκη: Σύνδρομο δυσπλαστικών σπίλων: υπάρχει; 
Α. Παπακωνσταντίνου: Συγγενείς μελανοκυτταρικοί σπίλοι: Αφαίρεση ή παρακολούθηση;
Μ. Κωστάκη: O ασθενής μας έχει άτυπο σπίλο οριακής ταξινόμησης: και τώρα;
Α. Παναγοπούλου: Σπίλοι της Spitz: Ποιά η βέλτιστη αντιμετώπιση;
Α. Ζάρρας: Χαρτογράφηση: Οδηγίες και συστάσεις για τον Δερματολόγο
Συνεδρία 22: Ιδρωταδενίτιδα

Προεδρείο: Κ. Νεαμονιτός - Δ. Ρηγόπουλος - Ε. Τσελέ

Φ. Τσάτσου
: Νεότερα στοιχεία παθοφυσιολογίας
Ν. Ρωτσιάμης: Συννοσηρότητες - ποιότητα ζωής: Πόσο επηρεάζει;
Α. Λιάκου: Θεραπευτικές επιλογές (εκτός βιολογικών)
Α. Τριγώνη: Θεραπευτικές επιλογές (με βιολογικές)
Κ. Νεαμονιτός: Χειρουργική αντιμετώπιση: Έχει θέση;
Εφαρμοσμένο Φροντιστήριο 9:
Νήματα LIFTING APTOS (3ης γενιάς). Εφαρμογές σε μέσο και κάτω πρόσωπο 

Συντονιστής: Ν. Καλογερόπουλος           

Εκπαιδεύτρια: Α. Ζαχαρή
18:00-18:30 Δορυφορική Διάλεξη 6 Δορυφορική Διάλεξη 7  
18:30-19:30 Δορυφορικό Συμπόσιο 8 Δορυφορικό Συμπόσιο 9  
Κυριακή, 3 Νοεμβρίου 2019 
 ΩΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΑ Α  (Αλέξανδρος ΙΙ) ΑΙΘΟΥΣΑ Β (Αλέξανδρος Ι)
08:00-09:00 Συζήτηση με τους Ειδικούς  
09:00-10:30 Συνεδρία 23: Παθήσεις τριχών και ονύχων

Προεδρείο: Χ. Ζωγραφάκης - Δ. Πολυδώρου – Β. Χασάπη

Α. Θεριανού
: Μη ουλωτικές αλωπεκίες (εκτός γυροειδούς)
Ε. Κυρμανίδου: Γυροειδής αλωπεκία: Nεότερα στην αντιμετώπιση
Ε. Χοβαρδά: Ουλωτικές αλωπεκίες: Nεότερη κατάταξη και διάγνωση
Μ. Τρακατέλλη: Καλοήθεις όγκοι της «μονάδας όνυχα»
Δ. Παπαθεμελή: Υπερηχογραφικός έλεγχος και βιοψία όνυχα: Πότε, πως και γιατί
Συνεδρία 24: Ακμή - Ροδόχρους νόσος

Προεδρείο: Δ. Ιωαννίδης - Α. Κατσάμπας – Ε. Λαζαρίδου

Α. Κατούλης
: Ο ρόλος του εκθεσιώματος στην ακμή: Τι νεότερο;
Κ. Καλαποθάκου: Ακμή: Παγίδες στη διαφορική διάγνωση
Α.-Ε. Μούστου: Ακμή: Αντιμετώπιση - υπάρχουν νεότερα;
Ε. Λαζαρίδου: Πως αξιολογώ την ανεύρεση Demodex στη Ροδόχρους νόσο και πόσο επηρεάζει τις θεραπευτικές επιλογές μου;
Δ. Ιωαννίδης: Ροδόχρους νόσος: Ειδικές εντοπίσεις και σύγχρονη αντιμετώπιση
10:30-11:00 Δορυφορική Διάλεξη 8 Δορυφορική Διάλεξη 9
11:00-12:30 Συνεδρία 25: Παιδοδερματολογία Β (Παιδιά)

Προεδρείο: Π. Κωνσταντίνου – Ι. Μπάρκης – Δ. Σωτηριάδης

Κ. Παπαγιαννάκη
: Ιογενείς λοιμώξεις
Π. Γιδαροκώστα: Μυκητιάσεις - Παρασιτώσεις
Π. Κωνσταντίνου: Ενδιαφέροντα κλινικά περιστατικά παιδοδερματολογίας και τρόπος αντιμετώπισης τους στο ιδιωτικό ιατρείο
Κ. Γκολάμ: Ιχθυάσεις
Β. Βοσυνιώτη: Ιστιοκυτταρώσεις – Μαστοκυττάρωση
Συνεδρία 26: Πομφολυγώδη νοσήματα

Προεδρείο: Ο. Ζώη-Τόλη - Α. Κατούλης - Αικ. Πατσατσή

Μ. Γεροχρήστου
:Η «ομάδα» της πέμφιγος: Μορφές - εργαστηριακή διάγνωση
Θ. Δούβαλη: Η «ομάδα» του πεμφιγοειδούς: Μορφές - εργαστηριακή διάγνωση
Μ. Κοκολιός: IgA πομφολυγώδης δερματοπάθεια και αυτοάνοσα πομφολυγώδη στα παιδιά
Α. Πατσατσή: Αντιμετώπιση των πομφολυγωδών νοσημάτων: Νέες προτάσεις
12:30-14:00 Συνεδρία 27: Τι νεότερο στη Δερματολογία;

Προεδρείο: Δ. Ιωαννίδης – Γ. Κοντοχριστόπουλος

Γ. Κοντοχριστόπουλος
: Tι νεότερο στη Παιδοδερματολογία;
Α. Στρατηγός: Τι νεότερο στη Δερματο-Ογκολογία;
Δ. Σωτηριάδης: Τι νεότερο στη θεραπευτική Δερματολογία;