1ο Εκπαιδευτικό Σεμινάριο | Ηράκλειο Κρήτης

με θέμα «Νεότερες εξελίξεις στην αντιμετώπιση του Ορθοπαιδικού Τραύματος»
Συνδιοργάνωση με Ορθοπαιδική Κλινική Πανεπιστημίου Κρήτης


 Παρασκευή, 12 Απριλίου 2019
14:30-15:00 Εγγραφές
15:00-15:15 Προσφωνήσεις
  Η ΤΡΑΥΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΗΜΕΡΑ
  Προεδρείο: Π.Ι. Παπαγγελόπουλος - Γ.Μ. Κοντάκης
15:15- 15:30 Ορθοπαιδική και Τραυματολογία στην Ελλάδα. Παρελθόν, Παρόν και Μέλλον
Π.Ι. Παπαγγελόπουλος
15:30-15:45 Το Τραύμα στην Πρωτοβάθμια Φροντίδα Υγείας
Χ. Λιονής
15:45-16:00 Αντιμετώπιση Τραύματος σε Τριτοβάθμιες Δομές Υγείας. Ορθοπαιδική Κλινική Πανεπιστήμιου Κρήτης
Γ.Μ. Κοντάκης
16.00-16.15 Αντιμετώπιση Τραυματιών στα “Level I” Κέντρα Τραύματος
Θ. Τοσουνίδης
16.15-16.30
Διάλειμμα
  ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΠΟΛΥΤΡΑΥΜΑΤΙΑ
  Προεδρείο: Σ.Α. Παπαδάκης – Θ. Τοσουνίδης
16:30-16:45
Μη Τεχνικές Δεξιότητες στην Αντιμετώπιση του Πολυτραυματία
Ι.N. Πανταζόπουλος
16:45-17:00
Η Αντιμετώπιση του Πολυτραυματία στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών
Π. Αγγουριδάκης
17:00-17:15
Ο Πολυτραυματίας στη Μονάδα Εντατικής Θεραπείας. Δυνατότητες και Προκλήσεις
Δ. Γεωργόπουλος
17:15-17:30
Συνήθεις Κακώσεις Σπονδυλικής Στήλης
Γ.Μ. Κοντάκης
17:30-17:45 
Ασταθείς Κακώσεις Πυελικού Δακτυλίου
Θ. Τοσουνίδης
17:45-18:00
Αλγόριθμος Αντιμετώπισης Καταγμάτων Κοτύλης
Σ.Α. Παπαδάκης
 18:00-18:15
Διάλειμμα
  ΣΥΝΘΕΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΚΑΤΩ ΑΚΡΟΥ
  Προεδρείο: Α. Ελευθερόπουλος – Λ. Οικονόμου
18:15-18:30 
Κατάγματα Μηριαίας Κεφαλής
Θ. Τοσουνίδης
18:30-18:45
Κατάγματα Κνημιαίων Κονδύλων
Ε. Τουρβάς
18:45-19:00
Ενδαρθρικά Κατάγματα Περιφερικής Κνήμης (Pilon)
Λ. Οικονόμου
19:00-19:15
Κάταγμα Ποδοκνημικής με Συμμετοχή του Οπισθίου Σφυρού
Π. Καψετάκης
19:15-19:30
Κατάγματα Αυχένα του Αστραγάλου
Α. Ελευθερόπουλος
19:30-19:45
Ενδαρθρικά Κατάγματα Πτέρνας
Ν. Παπαντωνίου
   
Σάββατο, 13 Απριλίου 2019
ΣΥΝΘΕΤΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΑΝΩ ΑΚΡΟΥ
   Προεδρείο: Π. Παπαδόπουλος – Ο. Σαββίδου
09:00-09:15  Σύνθετη Αστάθεια Ώμου. Κάταγμα - Εξάρθρημα
Δ. Μαστρόκαλος
09:15-09:30 Κατάγματα Eγγύς Bραχιονίου Νeer III, IV– Αρθροπλαστική Ώμου.
Π. Παπαδόπουλος
09:30-09:45 Κατάγματα Eγγύς Bραχιονίου Νeer III, IV– Εσωτερική οστεοσύνθεση.
Γ. Γκούβας
09:45-10:00 Οστεοσύνθεση Καταγμάτων Περιφερικού Βραχιονίου. Παράλληλες ή Κάθετες Πλάκες;
Κ. Δίτσιος
10:00-10:15  Κατάγματα Κεφαλής Κερκίδος Μason III, IV. Οστεοσύνθεση ή Αρθροπλαστική;
Ο. Σαββίδου
10:15-10:30 Κατάγματα σκαφοειδούς: σύγχρονοι αλγόριθμοι εκτίμησης και αντιμετώπισης
Α. Μανιμανάκη
 10:30-10:45 Διάλειμμα
   ΚΑΚΩΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΕΝΟΝΤΩΝ Ι
  Προεδρείο: Χ. Σινωπίδης – Κ. Κατέρος
10:45-11:00 Κακώσεις Ακρωμιοκλειδικής
Ν. Σταυρόπουλος
11:00-11:15 Μερικές και Πλήρεις Ρήξεις Στροφικού Πέταλου
Ι. Σταυρακάκης
11:15-11:30 Μαζικές Ρήξεις Στροφικού Πετάλου
Κ. Κατέρος
11:30-11:45 Αντιμετώπιση Πρώτου Εξαρθρήματος Ώμου
Χ. Χρυσάνθου
11:45-12:00 Αρθροσκοπική Αντιμετώπιση Βλαβών Bankart
Ε. Μπριλάκης
12:00-12:15 Χειρουργική Αντιμετώπιση Βλαβών SLAP
Χ. Σινωπίδης
12:15-12:30 Συνήθεις Κακώσεις Τενόντων στο Χέρι
Γ. Καστάνης
12:30-12:45 Διάλειμμα
  ΚΑΚΩΣΕΙΣ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΚΑΙ ΤΕΝΟΝΤΩΝ ΙΙ
  Προεδρείο: Κ. Δίτσιος – Δ. Κούλαλης
12:45-13:00  Πολυσυνδεσμικές Κακώσεις Γόνατος
Δ. Κούλαλης
13:00-13:15 Κακώσεις Γόνατος σε Αθλητές Υψηλού Επιπέδου
Β. Σακελλαρίου
13:15-13:30  Ρήξεις Πρόσθιου Χιαστού σε Μη Επαγγελματίες Αθλητές. Χειρουργείο ή Συντηρητική Αντιμετώπιση;
Γ. Κουβίδης
13:30-13:45  Ρήξεις Επιγονατιδικού,Τετρακεφάλου & Αχιλλείου Τένοντα
Γ. Κυριακόπουλος
13:45-14:00 Διαστρέμματα Ποδοκνημικής
Ε. Δασκαλογιαννάκης
 14:00-15:00  Διάλειμμα
  ΠΕΡΙΠΡΟΘΕΤΙΚΑ ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ
  Προεδρείο: Γ. Γκούβας – Δ. Ζάβρας
15:00-15:15 Περιπροθετικά Κατάγματα Ισχίου
Β. Νικολάου
15:15-15:30  Περιπροθετικά Κατάγματα Γόνατος
Κ. Μπαλαλής
15:30-15:45 Διαπροθετικά Κατάγματα Μηριαίου (Interprosthetic Fractures)
Θ. Τοσουνίδης
15:45-16:00 Περιπροθετικά Κατάγματα Άνω Άκρου
Ζ. Χριστοφοράκης
16:00-16:15 Περιπροθετικά Κατάγματα σε Ασθενείς με Μεγαπροθέσεις
Π.I. Παπαγγελόπουλος, A. Van Beeck
 16:15-16:30  Διάλειμμα
   ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟΤΗΤΑΣ Ι
  Προεδρείο: Γ. Κρουσταλλάκης – Ε. Ξυλούρης
16:30-16:45 H Ευθραυστότητα στους Ηλικιωμένους
Σ. Παναγιωτάκης
16:45-17:00 Προκλήσεις στη Χειρουργική Αντιμετώπιση των Οστεοπορωτικών Καταγμάτων
Ι. Γαλανάκης
17:00-17:15 Σύγχρονη Αντιμετώπιση Καταγμάτων Ισχίου
Χ. Κωνσταντουλάκης
17:15-17:30 Οστεοπορωτικά Κατάγματα Σπονδυλικής Στήλης
Γ.Μ. Κοντάκης
 17:30-17:45   Διάλειμμα
   ΚΑΤΑΓΜΑΤΑ ΕΥΘΡΑΥΣΤΟΤΗΤΑΣ ΙΙ
   Προεδρείο: Μ. Βεληβασάκης – Β. Σακελλαρίου
17:45-18:00 Αντιοστεοπορωτική Αγωγή και Πρόληψη Δεύτερου Κατάγματος
Ι. Σπερελάκης
18:00-18:15 Άτυπα Κατάγματα Μηριαίου
Γ. Παπαδοκωστάκης
18:15-18:30  Ο Ρόλος του Γηριάτρου στη Φροντίδα των Ασθενών με Κάταγμα Ισχίου. 
Σ. Παναγιωτάκης
18:30-18:45
Νοσηλευτικές Ιδιαιτερότητες Ασθενών με Κάταγμα Ισχίου
Μ. Χρυσού
18:45-19:00 Η Ανάγκη Ύπαρξης Μητρώου Καταγραφής Καταγμάτων Ευθραυστότητας
Ι. Σπερελάκης
19:00-19:30  ΣΥΖΗΤΗΣΗ – ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ
   ΛΗΞΗ ΣΕΜΙΝΑΡΙΟΥ