Επιστημονικό Πρόγραμμα

(Προκαταρκτικό)

 Παρασκευή, 10 Μαΐου 2019
 13:00-19:00 Εγγραφές 
 14:30-16:00 Κλινικό Φροντιστήριο I: Εφιάλτες μετά από κυστεκτομή
Συντονιστές: Δ. Γιαννάκης, Α. Καραγιάννης, Μ. Χρυσοφός

Γ. Παπαδόπουλος:
Δηλαδή έβγαλα την κύστη μου χωρίς λόγο;
Π. Μουρμούρης: Γιατρέ μου, σώθηκα από τον καρκίνο και θα χάσω τα νεφρά μου;
Ε. Ζαχαράκης: Δεν μου είπατε ότι θα ουρώ κανονικά;
 16:00-18:00 Παρουσιάσεις Semi-Live Videos I: Ενδοουρολογία
Προεδρείο: Ι. Αναστασίου, Α. Παπατσώρης, Χ. Μαμουλάκης

Ε. Φραγκιάδης:
Video 1: Μιας χρήσης εύκαμπτη ουρητηροσκόπηση
Ι. Καταφυγιώτης: Video 2: Mini PERC
Κ. Στραβοδήμος: Video 3: Allium stent
Σ. Σκούφιας: Video 4: Κατώτερο ουροποιητικό
 18:00-19:00 Δορυφορικό Συμπόσιο I
(πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες)
 19:00-20:00 Εναρκτήρια Τελετή – Χαιρετισμοί
Προεδρείο: Μ. A. Δημόπουλος, Κ. Κωνσταντινίδης, Χ. Δεληβελιώτης

Εναρκτήριες Διαλέξεις
A. Hoznek (France): The role of PCNL in the era of flexible ureteroscopy
F. Recker (Switzerland): Da Vinci robotic versus open radical prostatectomy: Burst the bubble?
Σάββατο, 11 Μαΐου 2019
08:30-10:00 Κλινικό Φροντιστήριο II: Ουρολόγοι – Γυναικολόγοι εναντίον του ουρητήρα
Συντονιστές: Δ. Μπούγας, Χ. Καλαϊτζής, Γ. Δημητριάδης

Α. Οικονόμου: Πως έγινε αυτό;
Δ. Στάϊος: Διορθώνεται ενδοουρολογικά;
Θ. Μανούσακας: Χειρουργική διόρθωση
Συζήτηση
10:00-11:00 Παρουσιάσεις Semi-Live Videos II: Λαπαροσκοπία - Ρομποτική
Προεδρείο: Α. Σκολαρίκος, Ι. Βαρκαράκης, Β. Μυγδάλης

Ι. Αναστασίου: Video 5: Οπισθοφλεβικός ουρητήρας
Ε. Μανουσάκης: Video 6: Τεχνικές απολίνωσης Santorini
Α. Μιχαλάκης: Video 7: Λαπαροσκοπική νεφρεκτομή
 11:00-11:30  Διάλειμμα – Καφές
11:30-12:30 Διαλέξεις Διεθνών Ομιλητών I
Προεδρείο: Β. Τζώρτζης, Κ. Ντούμας, Γ. Ραπτίδης

M. Duvdevani (Israel): High power holmium laser lithotripsy and the Moses technology: A game changer in the field of endourology
A. Hoznek (France): Intrarenal pressures during endourologic procedures
R. Bollens (France): Vascular complications in laparoscopic nephrectomy
 12:30-13:30 Δορυφορικό Συμπόσιο II
(πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες)
 13:30-14:00 Μεσημβρινή Διακοπή – Ελαφρύ Γεύμα
 14:00-15:30 Παρουσιάσεις Semi-Live Videos III: Επανορθωτική Ουρολογία
Προεδρείο: Ι. Αδαμάκης, Η. Μητσογιάννης, Α. Δελλής

Π. Λεβής: Video 8: Σφιγκτήρας μετά από αποτυχία ταινίας
Β. Τατάνης: Video 9: Στένωμα αυχένα και ακράτεια μετά από ριζική προστατεκτομή
Γ. Κουσουρνάς: Video 10: Αποκατάσταση διάβρωσης πεϊκής πρόθεσης. Tips and Tricks
15:30-17:00 Διαλέξεις Διεθνών Ομιλητών ΙI
Προεδρείο: Ν. Σοφικίτης, Δ. Χατζηχρήστου, Π. Νικολόπουλος

I. Moncada (Spain): Surgical treatment of Peyronies disease
Ch. Chapple (United Kingdom): Urethral surgery - a contemporary update
F. Recker (Switzerland): Update for prostate cancer screening in 2019: When and how to do it?
P. Rehder (Austria): Urethroplasty: Bridging the gap with the Heineke-Mikulcz technique
17:00-17:30
Διάλειμμα – Καφές
17:30-18:00 Δορυφορική Διάλεξη I
(πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες)
18:00-18:30
Δορυφορική Διάλεξη II
(πατήστε εδώ για περισσότερες πληροφορίες)
18:30-20:00 Στρογγυλό Τραπέζι ΕΕΟΟΓΕΚ: Χειρισμοί πρωτοπαθούς εστίας σε μεταστατικό Ουρολογικό Καρκίνο
Συντονιστές: Α. Μπάμιας, Κ. Κωνσταντινίδης, Χ. Δεληβελιώτης

Δ. Μητρόπουλος: Καρκίνος νεφρού: Η ανακολουθία αναδρομικών και προοπτικών μελετών
Ι. Βαρκαράκης: Καρκίνος Προστάτη I: Χειρουργική θεραπεία
Β. Κουλουλίας: Καρκίνος Προστάτη ΙΙ: Ακτινοθεραπεία
Α. Δελλής: Καρκίνος Όρχεος: Είναι πάντα απαραίτητη η ορχεκτομή;
Διαδραστική συζήτηση
Κυριακή, 12 Μαΐου 2019
08:30-10:00 Κλινικό Φροντιστήριο III: Εφιάλτες σε Λαπαροσκοπική - Ρομποτική Ουρολογία
Συντονιστές: Π. Ανεζίνης, Σ. Γιαννακόπουλος, Π. Καλληδώνης

Β. Μυγδάλης: Αιμορραγία
Ν. Φεράκης: Που είναι η βελόνα;
Α. Λαμπαδαρίου: Αναισθησιολογικοί εφιάλτες
10:00-11:00 Διαλέξεις Διεθνών Ομιλητών III
Προεδρείο: Α. Αθανασόπουλος, Κ. Στραβοδήμος, Χ. Φασουλάκης

R. Bollens (France): Pudendal nerve entrapment in functional urology: Clinical aspect
P. Rehder (Austria): Strategies in urologic surgery after radiotherapy
M. Duvdevani (Israel): Challenges and advances in PCNL
11:00-12:00 Διαλέξεις Διεθνών Ομιλητών IV
Προεδρείο: Σ. Γκράβας, Α. Μπίσας, Ι. Αδαμάκης

I. Moncada (Spain): Complications of Artificial Urinary Sphincter and its management
Ch. Chapple (United Kingdom): What is the contemporary role of tissue engineering in urology?
12:00-12:30 Διάλειμμα – Καφές
12:30-13:00 Το Βήμα των Καθηγητών
E. Λιάτσικος: Η τεχνολογική εξέλιξη και η επίδρασή της στην καθημερινή ουρολογική πρακτική μας
13:00-14:00 
Το Βήμα της Περιφέρειας
Προεδρείο: Χ. Αλαμανής, Ε. Καραγιώτης, Κ. Λιβαδάς, Ι. Γκιάλας

Σ. Καζούλης: Κακώσεις ουροποιητικού σε γυναικολογικές επεμβάσεις
Κ. Σκρεπέτης: Η σύγχρονη αντιμετώπιση της νεφρολιθίασης σε ένα Περιφερειακό Νοσοκομείο
 14:00  Λήξη Συνεδρίου