Επιστημονικό Πρόγραμμα

Τετάρτη, 31 Ιανουαρίου 2018
  ΩΡΕΣ  ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ Α. ΣΥΓΓΡΟΣ
 14:00-19:00 ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ 1 (Hands on): ΛΙΠΟΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: Ι. Πέρος, Δ. Ντάσιου, Π. Καραμανωλάκη

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 24 άτομα
Κόστος συμμετοχής 300 €
Πέμπτη, 1 Φεβρουαρίου 2018
  ΩΡΕΣ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ / ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ
ΚΛΙΝΙΚΗ ΡΕΑ
09:00-12:00 WORKSHOP 1: ΕΝΕΣΙΜΑ ΝΗΜΑΤΑ ΕΠΙΠΕΔΟ Ι ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΚΑΙ ΣΩΜΑΤΟΣ (PDO, ΚΑΠΡΟΛΑΚΤΟΝΗΣ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: Ν. Αποστολάκης, Ε. Κυριαζή-Τάχου, Κ. Καλοκασίδης, Μ. Ρομποτή

Μέγιστος αριθμός 32 άτομα
Κόστος συμμετοχής 100 €
10:00-19:00
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ 3 (Hands on): ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΑΛΛΙΩΝ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: P. Panagotacos, Κ. Νεαμονιτός, Σ. Θεοχάρης, Ι. Παπαγγελόπουλος, , Α. Καραλέξης, Αικ. Καλογιάννη, Κ. Αναστασάκης, Π. Βάλβης, Κ. Μινωτάκης, Α. Κουρής, Γ. Λιόσης, Α. Βεκρής

Μέγιστος αριθμός 40 άτομα
Κόστος συμμετοχής 150 €
12:00-15:00
WORKSHOP 2: ΕΝΕΣΙΜΑ ΝΗΜΑΤΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΙΙ (PLLA ΚΑΙ ΚΑΠΡΟΛΑΚΤΟΝΗΣ)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: Μ. Μαυρίδου, Δ. Ντάσιου, Χ. Ζησίμου, Β. Παπαδοπούλου

Μέγιστος αριθμός 32 άτομα
Κόστος συμμετοχής 100 €
15:00-17:00 WORKSHOP 8: ΝΗΜΑΤΑ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ (SPRING THREAD)

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΡΙΑ: Β. Παπαδοπούλου

Μέγιστος αριθμός 30 άτομα
Κόστος συμμετοχής 200 €
17:00-19:30
ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ 2 (Hands on): ΣΚΛΗΡΟΘΕΡΑΠΕΙΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: G. Genovese, Ζ. Πολυζώης, Κ. Κατσένης, Θ. Κώστας

Μέγιστος αριθμός 32 άτομα
Κόστος συμμετοχής 100 €
Παρασκευή, 2 Φεβρουαρίου 2018
  ΩΡΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ / ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ  ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ/ ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ ΚΛΙΝΙΚΗ ΡΕΑ
 08.45-09:30 Συμπόσιο 1: ΦΩΤΟ/ΧΡΟΝΟΓΗΡΑΝΣΗ
Προεδρείο: Κ. Καραμανωλάκη, Ι. Πέρος, Ν. Καλογερόπουλος

A. Benedetto: Αξιολόγηση και ενημέρωση
L. Marini: Διαχείριση
Συμπόσιο 2: PEELING
Προεδρείο: Α. Κατσάμπας, Γ. Κοντοχριστόπουλος, Λ. Πισσαλίδου

Γ. Κοντοχριστόπουλος: Επιλογή του κατάλληλου τύπου peeling
Λ. Πισσαλίδου: Συνδυασμοί peeling
Μ. Λουκάτου: Επιπλοκές peeling
 
 09:30-11:00 Συμπόσιο 3: ΕΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ FILLER HA
Προεδρείο: Ε. Κυριαζή-Τάχου, Η. Galadari, Ι. Κατσαντώνης

Η. Galadari: Ανατομικά σημεία για την αύξηση μαλακών μορίων
Η. Galadari: Tο μέλλον των ενέσημων Fillers στην αύξηση των μαλακών μορίων
Ι. Κατσαντώνης: Τεχνολογικά εξελιγμένα εμφυτεύματα
Ε. Κυριαζή-Τάχου: Διόρθωση ελλειμμάτων πρόσωπού με fillers. Σύγχρονες εφαρμογές
Α. Benedetto: Αυξητική χειλέων
E. Haneke: Επιπλοκές εμφυτευμάτων – αντιμετώπιση
Συμπόσιο 4: ΗΠΙΕΣ ΚΑΙ ΜΗ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΕΣ ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΓΛΥΠΤΙΚΗΣ ΣΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΟΥ (Κρυολιπόλυση, RF, U/S, laser, αποκόλληση και ενέσιμα νήματα)
Προεδρείο: Μ. Παπακωνσταντής, Ν. Αποστολάκης

Ν. Αποστολάκης: Hifu (Συσκευές υπερήχων υψηλής συχνότητας)
Κ. Γκριτζάλας: Επεμβατική αντιμετώπιση της κυτταρίτιδας
Α. Ζωγράφου: Θεραπεία λιποδυστροφίας
Κ. Καλοκασίδης: Ενέσιμα νήματα και συνδυασμοί θεραπειών
Γ. Κανελλοπούλου: Εξελίξεις στην κρυολιπόλυση. Επιλογές, ενδείξεις και επιπλοκές
 
 11:00-11:30  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕ    
 11:30-12:30 Συμπόσιο 5: ΝΥΧΙΑ
Προεδρείο: Ε. Haneke, Μ. Τρακατέλλη

E. Ιωαννίδης: Είσφρηση όνυχος – αντιμετώπιση
E. Haneke: Βιοψία όνυχος
Ε. Haneke: Δερματοχειρουργικές τεχνικές αφαίρεσης όγκων ονύχων
Μ. Τρακατέλλη: Μελάνωμα ονύχων
E. Haneke: Υπονύχιο μελάνωμα - Χειρουργική αντιμετώπιση
Συμπόσιο 6: ΚΡΥΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ
Προεδρείο: Ζ. Πολυζώης, Α. Παναγιωτόπουλος, Γ. Γαϊτάνης

Α. Παναγιωτόπουλος: Καινούργια δεδομένα στην κρυοχειρουργική
Π. Μίντζιας: Επιθηλιώματα: Aντιμετώπιση με κρυοχειρουργική
Α. Παναγιωτόπουλος: Κρυοχειρουργική και συνδυασμοί στην αντιμετώπιση των επιθηλιωμάτων κρυοχειρουργική και 5-FU
Γ. Γαϊτάνης: Ανοσοκρυοχειρουργική και παρακολούθηση με OCT (Οπτική Τομογραφία Συνοχής)
Ζ. Πολυζώης: Απόξεση και κρυοχειρουργική
 
 12:30-14:00 Συμπόσιο 7: Ο ΡΟΛΟΣ ΤΗΣ ΔΕΡΜΑΤΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΣΤΗΝ ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ
Προεδρείο: Γ. Χαϊδεμένος, Ι. Μπάρκης, Α. Στρατηγός

Γ. Χαϊδεμένος: Προσέγγιση ύποπτων μελαγχρωματικών βλαβών κεφαλής
Α. Στρατηγός: Προσέγγιση ύποπτων μελαγχρωματικών βλαβών σώματος
Δ. Σγούρος: Δερματοσκόπηση μη μελαγχρωματικών βλαβών
Α. Κατούλης: Η δερματοσκόπηση ως μέσο προεγχειρητικής εκτίμησης και επιλογής της θεραπείας
Συμπόσιο 8: ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ: ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ, ΑΤΡΑΚΤΟΕΙΔΗΣ ΕΚΤΟΜΗ, ΚΡΗΜΝΟΙ ΚΑΙ ΜΟΣΧΕΥΜΑΤΑ
Προεδρείο: Γ. Αναστασιάδης, L. Marini, A. Benedetto

D. Papadopoulos: Χειρουργική ανατομία και χρησιμότητά της
J. Kantor: Aτρακτοειδής εκτομή και παραλλαγές της
A. Benedetto: Βασικές αρχές κρημνών
L. Marini: Βασικές αρχές μοσχευμάτων
J. Kantor: Απλές και προχωρημένες τεχνικές συρραφής
D. Papadopoulos: Επιπλοκές και διαχείριση αυτών
WORKSHOP 3: ΝΥΧΙΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: Ε. Haneke, Ι. Πέρος, Ζ. Πολυζώης

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 15 άτομα
Κόστος συμμετοχής: 50€
14:00-15:00
 ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ    
 15:00-16:00 Συμπόσιο 9: ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΦΛΕΒΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ
Προεδρείο: Κ. Κατσένης, Π. Πολυζώης, Α. Μπραζιώτης

Θ. Κώστας: Φλεβική ανεπάρκεια κάτω άκρων. Αιτιοπαθογένεια και σύγχρονες μέθοδοι αντιμετώπισης
G. Genovese: Δημιουργία άτονων ελκών νεότερα δεδομένα
K. Κατσένης: Παθοφυσιολογία και αντιμετώπιση φλεβικών ελκών
G. Genovese: Θρόμβωση, τι πρέπει να γνωρίζει ο δερματολόγος
Συμπόσιο 10: ΛΙΠΟΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ/ ΛΙΠΟΠΡΟΣΘΕΣΗ
Προεδρείο: Δ. Ντάσιου, Κ. Καραμανωλάκη, N. Goyal

N. Goyal: Εξοιδηματική αναισθησία στη λιποαναρρόφηση
Κ. Καραμανωλάκη: Λιποαναρρόφηση
Ι. Πέρος: Επιπλοκές στη Λιποαναρρόφηση– Διόρθωση
G. Perdikis: Λιποπρόσθεση: Η τεχνική μου
Δ. Ντάσιου: Λιποπρόσθεση: Επιπλοκές -αντιμετώπιση
 
 16:00-17:00 Συμπόσιο 11: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΒΟΤΟΥΛΙΝΙΚΗΣ ΤΟΞΙΝΗΣ
Προεδρείο: A. Benedetto, A. Kατσάμπας, Χ. Ζωγραφάκης

Α. Κατσάμπας: Άνω τριτημόριο προσώπου
Α. Benedetto: Μέσο και κάτω τριτημόριο
Α. Benedetto: Εφαρμογές για προχωρημένους
H. Galadari: MYTHS and Misconceptions in Botulinum toxin
Χ. Ζωγραφάκης: Επιπλοκές και διαχείριση αυτών
Συμπόσιο 12: ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΥΠΕΡΙΔΡΩΣΙΑΣ
Προεδρείο: Σ. Γρηγορίου, Γ. Σγούρος, Α. Κατούλης

Χ. Βαβούλη: Συντηρητική θεραπεία υπεριδρωσίας
Σ. Γρηγορίου: Θεραπεία υπεριδρωσίας με βοτουλινική τοξίνη
Ι. Πέρος: Επεμβατική τεχνική υπεριδρωσίας μασχαλών
Χ. Τζερμιάς: Θεραπεία Microwave MiraDry, με μόνιμα αποτελέσματα για τη Μασχαλιαία Υπεριδρωσία και Βρωμιδρωσία
 
 17:00-18:00 ΔΙΑΛΕΞΗ 1: ΜΕΤΑΜΟΣΧΕΥΣΗ ΜΑΛΛΙΩΝ
Προεδρείο: Σ. Θεοχάρης, Ι. Παπαγγελόπουλος, P. Panagotakos
Ομιλητής: P. Panagotakos
WORKSHOP 4: ΒΟΤΟΥΛΙΝΙΚΗ ΤΟΞΙΝΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: A. Benedetto, X. Ζωγραφάκης, Α. Κατσάμπας, H. Galadari

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 20 άτομα
Κόστος συμμετοχής: 200 €
 
 18:00-18:30  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕ  
 18:30-19:10 ΔΙΑΛΕΞΗ 2: ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑΣ – ΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΟΙΝΩΝ ΑΣΘΕΝΩΝ
Προεδρείο: Δ. Ρηγόπουλος, Ι. Μαυρικάκης, Δ. Ιωαννίδης

Ομιλητές: D. Papadopoulos, G. Perdikis 
 
19:10-20:30
ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΑ ΤΕΛΕΤΗ

19.10-19.20:
Χαιρετισμός Προέδρου: Κ. Νεαμονιτός

19.20-19.30:
Χαιρετισμός Γ.Γ.: Τ. Ανθόπουλος

19.30-19.45: Ανακηρύξεις

19.45-19.50: Βραβεύσεις

19.50-20.10: Χαιρετισμοί

20.10-20.30:
Εναρκτήριος Ομιλία:
Θεόδωρος Παπαγιάννης
Γλύπτης, Διευθυντής του Ά Εργαστηρίου Γλυπτικής της Ανωτάτης Σχολής Καλών Τεχνών Αθηνών
   
   ΔΕΞΙΩΣΗ ΥΠΟΔΟΧΗΣ    
Σάββατο, 3 Φεβρουαρίου 2018
  ΩΡΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ / ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ / ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ ΚΛΙΝΙΚΗ ΡΕΑ
09:00-10:00 Συμπόσιο 13: ΕΝΕΣΙΜΑ ΝΗΜΑΤΑ
Προεδρείο: Κ. Γκριτζάλας, Τ. Ανθόπουλος, P. Amore

B. Παπαδοπούλου: Νήματα σιλικόνης
Κ. Γκριτζάλας: Advanced COG και άλλες τεχνικές
Ρ. Amore: Advanced νήματα
Μ. Μαυρίδου: Νήματα πολυγαλακτικού
Τ. Ανθόπουλος: Ενέσιμα νήματα, μύθος ή πραγματικότητα;
Συμπόσιο 14: Ο ΡΟΛΟΣ ΤΩΝ ΔΕΡΜΟΚΑΛΛΥΝΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΩΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΓΗΡΑΝΣΗ
Προεδρείο: Μ. Καρδάση, Μ. Ρομποτή

M. Καρδάση: Η καθημερινή καλλυντική προσέγγιση. Το ήμισυ του παντός της εικόνας
Κ. Καραδήμα: Συνδυασμοί δερμοκαλλυντικών
Κ. Κουσκούκης: Ιαματική ιατρική και αισθητική δερματολογία
Κ. Ξένος: Ο ρόλος των συμπληρωμάτων διατροφής στην αντιγήρανση
 
 10:00-11:00 Συμπόσιο 15: ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΗ ΜΕΛΑΝΩΜΑΤΙΚΩΝ ΚΑΡΚΙΝΩΝ. ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗΣ
Προεδρείο: D. Papadopoulos, L. Marini, Ε. Haneke

D. Papadopoulos: Δεδομένα από την Αμερική
E. Haneke: Δεδομένα από τη Γερμανία
L. Marini: Δεδομένα από την Ιταλία
Ι. Μαυρικάκης: Επανορθωτικές τεχνικές άνω και κάτω βλεφάρου μετά από αφαίρεση όγκων
WORKSHOP 5: ΕΝΕΣΙΜΑ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΑ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: H. Galadari, A. Benedetto, Μ. Μαυρίδου

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 20 άτομα
Κόστος συμμετοχής: 200 €
 
 11:00-11:30  ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕ  
 11:30-13:00 Συμπόσιο 16: LASER KAI ΑΛΛΕΣ ΠΗΓΕΣ ΦΩΤΟΣ ΣΤΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ
Προεδρείο: L. Marini, Σ. Θεοχάρης, Ε. Παπαδαυίδ

L. Marini: Εξελίξεις στην τεχνολογία των lasers
L. Marini: Συνδυαστικές θεραπείες laser κ.α. πηγών ενέργειας
Χ. Τζερμιάς: Αντιμετώπιση αγγειακών βλαβών
Σ. Θεοχάρης: Επιπλοκές και αντιμετώπιση αυτών
Κ. Νεαμονιτός: Αντιμετώπιση δερματολογιών παθήσεων με laser
Λ. Τσούκα: PDT στη Δερματολογία
 
 13:00-14:00 Συμπόσιο 17: ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΛΑΙΜΟΥ
Προεδρείο: H. Galadari, L. Marini, Ν. Καλογερόπουλος

Ν. Καλογερόπουλος: Μεσοθεραπεία
Ρ. Amore: Ενέσιμα νήματα
A. Benedetto: Βοτολουνική τοξίνη
L. Marini: Συνδυαστικές θεραπείες
WORKSHOP 6: ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ LASER ΣΤΗΝ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ (ΚΑΙ ΣΥΝΔΥΑΣΤΙΚΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ) TIPS AND TRICKS

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: L. Marini, Χ. Τζερμιάς, K. Νεαμονιτός, Σ. Θεοχάρης

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 80 άτομα
Κόστος συμμετοχής: 100 €
 
 14:00-15:00 Συμπόσιο 18: ΛΕΥΚΗ, ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΗ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
Προεδρείο: D. Parsad, Η. Νικολαϊδου, Μ. Λουκάτου

Η. Νικολαϊδου: Φωτοθεραπεία και συντηρητική αγωγή λεύκης
Γ. Ευαγγέλου: Φωτοδυναμική θεραπεία και συνδυασμοί
D. Parsad: Επεμβατικές τεχνικές αντιμετώπισης
Ν. Goyal: Αντιμετώπιση εντοπισμένης λεύκης σε μη τριχωτό δέρμα με FUE
   
 15:00-16:00   ΜΕΣΗΜΒΡΙΝΗ ΔΙΑΚΟΠΗ  
 16.00-17.00   ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ    
 17:00-18:30 Συμπόσιο 19: ΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΚΑΙ ΘΕΡΑΠΕΥΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΤΟΥ PRP
Προεδρείο: Π. Πολυζώης, L. Marini, Κ. Κουσκούκης

Σ. Σταματόπουλος: PRP, δερματολογικές εφαρμογές. Νεότερα δεδομένα
Ζ. Πολυζώης: PRP στην αντιγήρανση και τεχνικές λήψης και εφαρμογής
L. Marini: HA συνδυασμοί για ουλές ακμής
L. Marini: Συνδυασμοί laser και άλλων εφαρμογών στην αντιγήρανση
L. Marini: Ουλές ακμής ένα συχνό δίλημμα του δερματολόγου


WORKSHOP 7: ΝΗΜΑΤΑ ADVANCED

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΕΣ: P. Amore, Κ. Γκριτζάλας

Μέγιστος αριθμός συμμετεχόντων 15 άτομα
Κόστος συμμετοχής: 300 €


 18:30-20:00 ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ 1: ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ

  1. ΛΙΠΟΑΝΑΡΡΟΦΗΣΗ - ΛΙΠΟΠΡΟΣΘΕΣΗ
    EXPERTS: Δ. Ντάσιου, Ι. Πέρος, G. Perdikis, N. Goyal
    ΕΡΩΤΩΝ: Κ. Καραμανωλάκη

  2. ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΟΓΚΩΝ-ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΛΛΕΙΜΜΑΤΩΝ
    EXPERTS: D. Papadopoulos, L. Marini, I. Μαυρικάκης, E. Haneke
    ΕΡΩΤΩΝ: Κ. Νεαμονιτός

  3. ΕΥΡΥΑΓΓΕΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ
    EXPERTS: Κ. Κατσένης, G. Genovese, Α. Μπραζιώτης
    ΕΡΩΤΩΝ: Ζ. Πολυζώης

  4. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΟΥΛΩΝ ΑΚΜΗΣ
    EXPERTS: L. Marini, D. Papadopoulos, Γ. Κοντοχριστόπουλος
    ΕΡΩΤΩΝ: Τ. Ανθόπουλος

  5. PEELINGS
    EXPERTS: Γ. Κοντοχριστόπουλος, Ν. Καλογερόπουλος, Λ. Πισσαλίδου
    ΕΡΩΤΩΝ: Α. Κατσάμπας
Κυριακή, 4 Φεβρουαρίου 2018
  ΩΡΕΣ ΑΜΦΙΘΕΑΤΡΟ / ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ  ΑΙΘΟΥΣΑ ΔΙΑΛΕΞΕΩΝ / ΙΔΡΥΜΑ ΕΥΓΕΝΙΔΟΥ
08:30-10:00 Συμπόσιο 20: ΠΡΑΞΕΙΣ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΗΣ ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ ΜΕ ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ
Προεδρείο: Τ. Ανθόπουλος, Κ. Νεαμονιτός, D. Papadopoulos

G. Perdikis: Εκτομή επισκήνιου μυός. Ενδείξεις
G. Perdikis: Περιστοματική ανάπλαση
D. Papadopoulos: Επανόρθωση λαιμού (διπλοσάγονο)
G. Perdikis: Facelifting
G. Perdikis: 10 tips for better facelifts
09:00-10:00
Συμπόσιο 21: ΔΙΑΧΕΙΡIΣΗ Κ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕΡΜ/ΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΟΥ ΙΑΤΡΕΙΟΥ, ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
Προεδρείο: Δ. Βραχνός, Α. Χατζηιωάννου

Δ. Βραχνός: Ανάπτυξη δερματοχειρουργικού ιατρείου
Α. Χατζηιωάννου: Η ωφέλεια από τη σύσταση εταιρίας μεταξύ ιατρών
 10:00-10:30 Συμπόσιο 22: ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΕΣ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ
Προεδρείο: Μ. Παπακωσταντής, Κ. Νούτσης, Ι. Μπάρκης

Ε. Μπεζούσκα - Συρράκου: Ρινόφυμα – Αντιμετώπιση
Ι. Μπάρκης: Διατομή Χαλινού – Αντιμετώπιση
Ν. Αποστολάκης: Κύστη Κόκυγγος- Συρίγγια
Σ. Χανδακάς: Ανάπλαση αιδοίου και κόλπου
M. Παπακωσταντής: Ερυθροπλακία του Queyrat, πλασματοκυτταρική βαλανίτιδα (Βαλανίτιδα Zoon). Αντιμετώπιση.
Κ. Νεαμονιτός: Επεμβατικές τεχνικές αντιμετώπισης στην ιδρωταδενίτιδα
Σ. Κοντός: Φίμωση, παραφίμωση. Αντιμετώπιση
N. Goyal: Αντιμετώπιση χηλοειδών και υπερτροφικών ουλών με τριπλό συνδυασμό ενδοβλαβικών εγχύσεων. Μία νέα προσέγγιση
ΕΙΔΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ: ΕΥΡΩΠΑΪΚΟ ΜΗΤΡΩΟ ΦΛΕΒΟΛΟΓΙΑΣ
Προεδρείο: G. Genovese, Δ. Ιωαννίδης, Ζ. Πολυζώης

G. Genovese: Έγκριση του προγράμματος από Ε.Ε Ενημέρωση
Ζ. Πολυζώης: Προγραμματισμός για την Ελλάδα
 10:30-11:30 Συμπόσιο 23: ΕΥΡΥΑΓΓΕΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ
Προεδρείο: Α. Μπραζιώτης, Δ. Ιωαννίδης, Ζ. Πολυζώης

Χ. Ζωγραφάκης: Ευρυαγγείες κάτω άκρων, αιτιοπαθογένεια
G. Genovese: Διερεύνηση κλινική και εργαστηριακή
L. Marini: Αντιμετώπιση με Laser
G. Genovese: Αντιμετώπιση με σκληροθεραπεία
11:30-12:00 ΔΙΑΛΕΙΜΜΑ ΚΑΦΕ
12:00-13:00 Συμπόσιο 24: ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕΛΑΝΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΕΓΧΕΙΡΗΤΩΝ Bcc
Προεδρείο: D. Papadopoulos, Τ. Ανθόπουλος, O. Παπαδόπουλος

Δ. Σγούρος: Προσέγγιση και διαχείριση ασθενούς με μελάνωμα στο ιδιωτικό ιατρείο. Τελευταίες εξελίξεις και διαγνωστικές μέθοδοι μελανώματος και ανεγχείρητων Bcc
Ο. Ζώη-Τόλη: Χειρισμός άτυπων μελαγχρωματικών βλαβών και μελανώματος σε ειδικές περιοχές
D. Papadopoulos: Χειρουργική αφαίρεση μελανώματος
O. Παπαδόπουλος: Χειρουργική αντιμετώπιση μελανωμάτων σε ειδικές θέσεις
Π. Παναγιώτου: Η θέση της βιοψίας φρουρού λεμφαδένα
Συμπόσιο 25: HPV ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ: ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ
Προεδρείο: Γ. Αναστασιάδης, Η. Νικολαΐδου, Ε. Κυριαζή-Τάχου

Α. Μορτάκης: HPV λοίμωξη στη γυναίκα
Δ. Παπακώστας: Σύγχρονα επιδημιολογικά δεδομένα
Η. Νικολαΐδου: Ανοσολογικές θεραπείες HPV
Κ. Νεαμονιτός: Διαχείριση δύσκολων περιστατικών (ειδικές εντοπίσεις)
 13:00-14:00 Συμπόσιο 26: ΓΗΡΑΣΜΕΝΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΜΕ ΣΥΜΒΟΛΗ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΩΝ
Προεδρείο: Μ. Καρδάση, Κ. Καραμανωλάκη, K. Καραδήμα

Μ. Ψωμά: Η διατροφή στην επιστήμη της αντιγήρανσης
Μ. Καρδάση: Ο ρόλος της γλυκοζυλίωσης στην επιτυχία ή όχι των ενέσιμων θεραπειών
M. Παπαχαραλάμπους: Η συμβολή της χρήσης των πανομοιότυπων ορμονών στη πρόληψη του γήρατος
K. Μανταλενάκης: Ο ρόλος των σκληρών ιστών στην ανόρθωση και στήριξη των μαλακών μορίων του πρόσωπού
Συμπόσιο 27: ΑΙΣΘΗΤΙΚΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΠΕΡΙΟΦΘΑΛΜΙΚΗΣ ΧΩΡΑΣ
Προεδρείο: Κ. Νεαμονιτός, D. Papadopoulos, G. Perdikis

G. Perdikis: Περιοφθαλμική ανάπλαση
G. Perdikis: Υποδόρια τεχνική ανόρθωσης οφρύων- Subcutaneus brow lift
Α. Ρουμελιώτης: Η βλεφαροπλαστική άνω βλεφάρου από τη σκοπιά του οφθαλμοπλαστικού
Δ. Ντάσιου: Ανάπλαση βλεφάρων με laser
Κ. Νεαμονιτός: Βλεφαροπλαστική κάτω βλεφάρων. Συνδυασμοί-Επιπλοκές
 14:00-15:30 ΔΙΑΔΡΑΣΤΙΚΟ ΤΡΑΠΕΖΙ 2: ΡΩΤΗΣΤΕ ΤΟΥΣ ΕΙΔΙΚΟΥΣ

  1. ΒΟΥΤΟΥΛΙΝΙΚΗ ΤΟΞΙΝΗ
    EXPERTS: Α. Κατσάμπας, Χ. Ζωγραφάκης, Α. Benedetto
    ΕΡΩΤΩΝ: Σ. Θεοχάρης

  2. ΕΝΕΣΙΜΑ ΕΜΦΥΤΕΥΜΑΤΑ
    EXPERTS: Ι. Κατσαντώνης, H. Galadari, Μ. Μαυρίδου
    ΕΡΩΤΩΝ: Ε. Κυριαζή – Τάχου

  3. LASERS
    EXPERTS: Σ. Θεοχάρης, Χ. Τζερμιάς, Ν. Καλογερόπουλος
    ΕΡΩΤΩΝ: Κ. Νεαμονίτος

  4. ΕΝΕΣΙΜΑ ΝΗΜΑΤΑ
    EXPERTS: Τ. Ανθόπουλος, Κ. Καλοκασίδης, Κ. Γκριτζάλας
    ΕΡΩΤΩΝ: Μ. Ρομποτή
 
 15:30  ΚΛΕΙΣΙΜΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ