Scientific Program

(last updated: November 29th, 2017)


 08:00-08:30 OPENING MESSAGES
 08:00-08:30 Giuseppe Cinalli: Course organisation and objectives
Hall A
08:30-09:30
 SESSION I: Instruments - Applied technologies
Chairperson: Giuseppe Cinalli
08:30-08:40 Adrian Caceres: Endoscope: basic principles and instrumentation
08:45-08:55 Stefan Wolfsberger: Neuronavigation and Neuroendoscopy
09:00-09:08 Piero Andrea Oppido: Laser in Neuroendoscopy
09:10-09:18 Giuseppe Cinalli: Ultrasonic aspirator in Neuroendoscopy
09:20-09:30 Carlo Efisio Marras: Robot-assisted Neuroendoscopy
Hall A
09:30-10:45
 SESSION II: Techniques
Chairperson: Adrian Caceres
09:30-09:40 Hisayuki Murai: Endoscopy in parenchymal haemorrhage
09:45-09:55 Alessandro Fiorindi: Endoscopy in intraventricular haemorrhage
10:00-10:10 Alvaro Cordoba: Endoscope-assisted microsurgery in brain tumours
10:15-10:25 TBA: Cylinder tumour surgery
10:30-10:40 Renato J. Galzio: Endoscope-assisted microsurgery in vascular surgery
Hall A
10:45-11:00 Coffee break
11:00-11:40  SESSION III: ETV and Septostomy (Part A)
Chairperson: Alvaro Cordoba
11:00-11:10 Carlos Brusius: Endoscopic anatomy of the ventricular system
11:15-11:25 Memet Özek: ETV: surgical technique
11:30-11:40 Kenichi Nishiyama: Septostomy: indications and surgical technique
Hall A
11:45-13:00 HANDS-ON | ANATOMICAL MODELS Hall B
13:00-14:00 Lunch break
14:00-16:30 HANDS-ON | ANIMAL LIVING MODELS
24 working stations (2 trainees and 1 tutor per station)
Hall C
 16:30-16:45 Coffee break
16:45-17:45
SESSION IV: ETV and Septostomy (Part B)
Chairperson: Memet Özek
16:45-17:00 Jonathan Roth: Pre-op evaluation of hydrocephalus
17:05-17:15 Abhaya Kulkarni: ETV: indications
17:20-17:30 Adrian Caceres: Avoiding complications in Neuro-Endoscopy
17:35-17:45 Ricardo Santos de Oliveira: ETV: long-term results
Hall A
17:45-18:30 SESSION V:  CLINICAL CASES | ETV - Septostomy
Chairperson: Jonathan Roth
Instructors: Memet Özek, Joachim Oertel, Ricardo Santos de Oliveira
Each instructor presents 3 cases and is allotted 15’.
Hall A

 08:00-09:50 SESSION VI: Complex Hydrocephalus
Chairperson: Chandrashekar Deopujari
08:00-08:10 Gianpiero Tamburrini: Multiloculated hydrocephalus: classification / radiology
08:15-08:25 TBA: Multiloculated hydrocephalus: surgical techniques
08:30-08:40 Chandrashekar Deopujari: ETV and shunt malfunction
08:45-08:55 Samer Elbabaa: ETV in spina bifida
08:55-09:05 Ulrich W. Thomale: Ventricular washing in PHH in the premature
09:05-09:15 Artur da Cunha: Choroid plexus coagulation: indications, technique, results
09:15-09:25 Tenoch Herrada: Neurocysticercosis
09:30-09:40 Fernando Chico-Ponce de León: Ventricular lavage in purulent ventriculitis
09:40-09:50 TBA: ETV in post-tuberculosis hydrocephalus
Hall A
09:55-11:10 SESSION VII: Arachnoid cysts
Chairperson: Ulrich Thomale
09:55-10:05 Carlos Gagliardi: Arachnoid cysts: classification and radiology
10:10-10:20 Joachim Oertel: Sylvian cysts: endoscopic surgical technique
10:25-10:35 Memet Özek: Suprasellar cysts: endoscopic surgical technique
10:40-10:50 Piero Spennato: Interhemispheric cysts: endoscopic surgical technique
10:55-11:05 Spyros Sgouros: Posterior fossa cysts: endoscopic surgical technique
Hall A
11:10-11:30  Coffee break
11:30-13:00 HANDS-ON | ANATOMICAL MODELS Hall B
13:00-14:00 Lunch break 
14:00-17:00 HANDS-ON | ANIMAL LIVING MODELS
24 working stations (2 trainees and 1 tutor per station)
Hall C
17:00-17:15 Coffe break
17:15-18:15 SESSION VIII: VIDEO SESSION | Complex hydrocephalus
Chairperson: Masakatsu Miyajima
Instructors: Chandrashekar Deopujari, Hans Delye, Ulrich W. Thomale, TBA
Each instructor presents 3 videos and is allotted 15’
Hall A
 18:15-19:00 SESSION IX: CLINICAL CASES | Endoscopy and tumors (Part A)
Chairperson: Spyros Sgouros
Instructors: Memet Özek, Wan Tew Seow, Masakatsu Miyajima
Each instructor presents 3 cases and is allotted 15’
Hall A
08:00-08:50 SESSION X: Endoscopy in tumor management
Chairperson: Bhawani Shanker Sharma
08:00-08:10 Hisayuki Murai: ETV and posterior fossa tumours
08:15-08:20 Wan Tew Seow: ETV in pineal tumours: indications, technique
08:25-08:35 Masakatsu Miyajima: Tumour biopsy / removal: surgical technique
08:40-08:50 Sergey Gorelyshev: EAM in craniopharyngiomas and suprasellar lesions
Hall A
08:55-11:00 SESSION IX: Craniopharyngiomas - Miscellaneous
Chairperson: TBA
08:55-09:05 Davide Locatelli: Craniopharyngiomas: indications to endoscopy
09:10-09:20 Hisayuki Murai: Craniopharyngiomas: ventricular approach
09:25-09:35 TBA: Craniopharyngiomas: endonasal approach
09:40-09:50 TBA: Neuroendoscopy in vascular surgery
09:55-10:05 Neelam Venkataramana: Colloid cyst
10:10-10:20 Hans Delye: Endoscopic repair of craniosynostosis
10:25-10:40 Kenichi Nishiyama: Digital imaging in neuroendoscopy and next generation
10:45-10:55 Sandi Lam: Endoscopic callosotomy and hemispherotomy
Hall A
10:30-11:00  Coffee break
11:00-13:00  HANDS-ON | ANATOMICAL MODELS Hall B
13:00-14:00 Lunch break
14:00-17:00 HANDS-ON | ANIMAL LIVING MODELS
24 working stations (2 trainees and 1 tutor per station
Hall C
17:00-18:15  SESSION XII: VIDEO SESSION | Craniopharyngiomas and tumors
Chairperson: Neelam Venkataramana
Instructors: Sergey Gorelyshev, Wan Tew Seow, Davide Locatelli, Kenichi Nishiyama
Each instructor presents 3 videos and is allotted 15’
Hall A
18:15-19:00 SESSION XIII: CLINICAL CASES | Endoscopy and tumours (Part B)
Chairperson: Hisayuki Murai
Instructors: Neelam Venkataramana, Hisayuki Murai, TBA
Each instructor presents 3 cases and is allotted 20’
Hall A
19:00 END OF THE WORKSHOP
Hall A