Επιστημονικό Πρόγραμμα

Πέμπτη, 2 Νοεμβρίου 2017
ΩΡΕΣ Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ι Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΙ Αίθουσα ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ Αίθουσα ΚΑΛΛΙΟΠΗ
12:00-19:30 Εγγραφές
 14:30-16:00 Workshop 1: ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ-ΑΝΤΙΓΗΡΑΝΣΗ-ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Προεδρείο: Δ. Καπετανάκης - Ε. Κυριαζή-Τάχου - Χ. Ναούμ

Β. Καραμποϊκη:
Χημικά peelings: Επί της ουσίας
Α. Παγούνη:
Μεσοθεραπεία: Εμπειρία και επιστημονικά δεδομένα
Ε. Κυριαζή-Τάχου: Συνδυασμός βοτουλινικής τοξίνης και υαλουρονικού οξέως στη βελτίωση της αισθητικής του προσώπου
Μ. Κακριδά: Νήματα προσώπου
Κ. Κουσκούκης:
Αισθητική Δερματολογία και Ιαματική Ιατρική
Στρογγυλή Τράπεζα 1: ΑΓΓΕΙΙΤΙΔΕΣ-ΥΠΟΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΕΣ-ΕΛΚΗ

Προεδρείο: Ε. Γιαλελή - Ε. Ζουριδάκη - Κ. Κρασαγάκης

Κ. Κρασαγάκης: Διαγνωστική προσέγγιση αγγειιτίδων
Ε. Ζουριδάκη: Ελκη κάτω άκρου: Τι έλεγχο πρέπει να κάνω;
Φ. Δελλή: Οζώδες ερύθημα: Διαγνωστική προσέγγιση και θεραπευτική αντιμετώπιση
Α. Μαντάς: Νόσος Αδαμαντιάδη-Behcet - Διαγνωστικά κριτήρια
Κ. Θεοδωρόπουλος: Αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο

Πρακτική Εξάσκηση 1: ΒΟΤΟΥΛΙΝΙΚΗ ΤΟΞΙΝΗ Α

Εκπαιδευτές:
Χ. Ζωγραφάκης – Α. Κατσάμπας

 
 16:00-17:30 Στρογγυλή Τράπεζα 2: ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΣΤΟΜΑΤΙΚΟΥ ΒΛΕΝΝΟΓΟΝΟΥ

Προεδρείο: Ε. Γκάγκαρη - Σ. Διαμαντή - Α. Ματιάκης

Σ.Αφαντενού:
Κοινές παθήσεις βλενογγόνου στόματος
Σ. Διαμαντή: Προκαρκινικές και καρκινικές βλάβες στόματος
Κ. Μπάτσιος: Λοιμώδη νοσήματα βλεννογόνου στόματος
Ε. Γκάγκαρη: Εκδηλώσεις δερματικών νόσων στο στοματικό βλεννογόνο
Α. Ματιάκης: Εκδηλώσεις συστηματικών παθήσεων στο στοματικό βλεννογόνο
Συμπόσιο 1: ΠΑΙΔΟΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ

Προεδρείο: Ε. Βακιρλής – Γ. Κοντοχριστόπουλος – Κ. Μυριδάκης

Ε. Βακιρλής:
Ψωρίαση στην παιδική ηλικία
Γ. Ξηροτάγαρος: Βακτηριδιακές λοιμώξεις και εκδηλώσεις από το δέρμα
Γ. Ζαραφωνίτης: Ιογενείς λοιμώξεις και δερματικά εξανθήματα
Β. Βοσυνιώτη: Παρασιτώσεις και πρωτοζωϊκές λοιμώξεις
Ε. Σουρά: Ταξινόμηση και αντιμετώπιση των συγγενών μελανοκυτταρικών σπίλων
  Πρακτική Εξάσκηση 2:
ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗΣ-ΤΟΠΙΚΗ ΑΝΑΙΣΘΗΣΙΑ – ΑΤΡΑΚΤΟΕΙΔΗ ΕΚΤΟΜΗ – ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΣΥΡΡΑΦΗΣ

Εκπαιδευτές:
Τ. Ανθόπουλος – Ε. Κυριαζή-Τάχου


 17:30-19:00  Workshop 2: ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ - LASERS

Προεδρείο: Ν. Καλογερόπουλος - Κ. Κουσκούκης - Μ. Λουκάτου

Ν. Καλογερόπουλος:
Σύγχρονα μηχανήματα αποτρίχρωσης – Επιλογές παραμέτρων με στόχο τη μείωση των επιπλοκών
Χ. Ζωγραφάκης: Ουλές, χηλοειδή και ραβδώσεις: Σύγχρονη αντιμετώπιση με Laser
Ι. Κατσαντώνης:
Εφαρμογή laser σε ευρυαγγείες και σύγκριση αποτελεσμάτων συσκευών
Ε. Δρεκόλια:
Εφαρμογή laser σε tattoo και μελαγχρωματικές βλάβες
Δ. Καπετανάκης: Μηχανήματα βασισμένα στην ενέργεια και lasers στην ανάπλαση του προσώπου
Στρογγυλή Τράπεζα 3: ΑΚΜΗ – ΡΟΔΟΧΡΟΥΣ – ΙΔΡΩΤΑΔΕΝΙΤΙΔΑ

Προεδρείο: Π. Αρώνης – Φ. Κούστα - Ε. Ποτουρίδου

Φ. Τσάτσου:
Σύγχρονες απόψεις για την αιτιοπαθογένεια της ιδρωταδενίτιδας
Ν. Ρωτσιάμης: Νεότερα δεδομένα θεραπείας ιδρωταδενίτιδας
Α. Τριγώνη: Νεότερα δεδομένα θεραπείας ροδοχρόου νόσου
Α. Κατούλης: Θεραπευτικός αλγόριθμος ακμής
Φ. Κούστα:
Ανθεκτική στη θεραπεία ακμή: Διερεύνηση και θεραπεία

   
Παρασκευή, 3 Νοεμβρίου 2017
ΩΡΕΣ Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ι Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΙ Αίθουσα ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ Αίθουσα ΚΑΛΛΙΟΠΗ
09:00-10:30 Στρογγυλή Τράπεζα 4: ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΟΝΥΧΩΝ

Προεδρείο: Σ. Γρηγορίου – Ε. Σωτηρίου - Μ. Τρακατέλλη

Π. Παναγάκης:
Ψωριασική ονυχία: Αντιμετώπιση με συστηματικά φάρμακα
Σ. Γρηγορίου: Ονυχομυκητιάσεις: Τι να κάνω στα δύσκολα;
Μ. Τρακατέλλη: Γραμμοειδής μελανονυχία: Τι να κάνω;
Ι. Τριανταφυλλοπούλου: Ομαλός λειχήνας ονύχων: Θεραπευτική αντιμετώπιση
Ε. Σωτηρίου: Συστηματικές παθήσεις και νύχια
Workshop 3: ΔΕΡΜΑΤΟΠΑΘΕΙΕΣ ΚΥΗΣΗΣ

Προεδρείο: Ε. Κουμαντάκη – Α. Ρουσσάκη - Κ. Σκρεπετού

Ι. Βερροίου:
Η φυσική και η χημεία στην εγκυμοσύνη
Μ. Δελλήβεης-Δομένικος: Ο ρόλος του πλακούντα στο δέρμα
Χ. Βαβούλη:
Διαχείριση ψωρίασης στην έγκυο γυναίκα
Δ. Παπακώστας:
Μελάνωμα και κύηση
Χ. Κορφίτης:
Δερματολογικά νοσήματα που επηρεάζονται από την κύηση


Πρακτική Εξάσκηση 3:
ΑΝΤΙΓΗΡΑΝΣΗ-ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΡΟΣΩΠΟΥ – ΟΥΛΕΣ ΑΚΜΗΣ – ΚΛΑΣΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗ - PRP

Εκπαιδευτές:
Κ. Νεαμονιτός – Ζ. Πολυζώης


10:30-12:00 Στρογγυλή Τράπεζα 5: ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΩΣ ΜΕΤΑΔΙΔΟΜΕΝΑ ΝΟΣΗΜΑΤΑ

Προεδρείο: Δ. Καλαμπαλίκης- Η. Νικολαϊδου - Β. Παπαρίζος

Μ. Πολίτου:
Επίμονη-υποτροπιάζουσα ουρηθρίτιδα
Κ. Καλαποθάκου:
Ανθεκτικά στελέχη παθογόνων στις σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις: Τι πρέπει να αποφεύγεται – Επιλογές θεραπείας
Β. Παπαρίζος: Προφυλακτική αγωγή πριν και μετά την πιθανή έκθεση σε HIV
Η. Νικολαϊδου: HPV λοίμωξη: Τι νεότερο;
Α. Κανελλέας:
Σύφιλη: Τι πρέπει να γνωρίζει ο σύγχρονος Δερματολόγος
Συμπόσιο 2: ΒΑΣΙΚΕΣ ΑΡΧΕΣ ΙΣΤΟΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΔΕΡΜΑΤΟΣ

Προεδρείο: Α. Ασβέστη – Ο. Ζώη-Τόλη - Ι. Λεφάκη

Ι. Λεφάκη:
Σπογγιωτικές δερματοπάθειες
Α. Ασβέστη: Διασυνδεσμικές δερματοπάθειες
Ο. Ζώη-Τόλη: Κοκκιωματώδεις δερματοπάθειες
Α. Πατσατσή: Πομφολυγώδεις δερματοπάθειες

Πρακτική Εξάσκηση 4:
ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ ΚΥΤΤΑΡΙΤΙΔΑΣ – ΜΕΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ – ΛΙΠΟΛΥΣΗ – ΑΠΟΚΟΛΛΗΣΗ ΙΝΩΔΟΥΣ ΙΣΤΟΥ

Εκπαιδευτές:
Κ. Γκριτζάλας – Σ. Πισσαλίδου

12:00-12:30 Διάλειμμα καφέ
 12:30-14:00 Στρογγυλή Τράπεζα 6: ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΤΡΙΧΩΝ

Προεδρείο: Ε. Αλεξανδροπούλου - Δ. Ιωαννίδης - Β. Χασάπη

Γ. Λάριος:
Γυροειδής Αλωπεκία: Τι νεότερο;
Γ. Λιόσης: Μύθοι και αλήθειες εναλλακτικών θεραπειών και μεσοθεραπείας
Σ. Παπανίκου: Πρόσθια ινωτική-ουλωτική αλωπεκία
Β. Χασάπη:
Αλωπεκία ανδρεγενετικού τύπου: Τι νεότερο;
Ζ. Απάλλα:
Διάχυτη αλωπεκία: Νεότερα δεδομένα για την αιτιολογία και την θεραπευτική αντιμετώπιση
Στρογγυλή Τράπεζα 7: ΔΕΡΜΑΤΙΚΕΣ ΛΟΙΜΩΞΕΙΣ

Προεδρείο: Μ. Αραμπατζής - Π. Κωστάκης – Π. Παναγάκης

Θ. Αλέστας:
Ιογενή δερματικά νοσήματα
Μ. Γεροδήμου: Ψώρα
Μ. Αραμπατζής: Επιπολής μυκητιάσεις δέρματος: ενδιαφέροντα περιστατικά
Χ. Φωτιάδου: Σταφυλοκοκκική και στρεπτοκοκκική λοίμωξη
Ε. Κουμαντάκη: Tips από τον ειδικό στις δερματομυκητιάσεις
Πρακτική Εξάσκηση 5:
ΝΗΜΑΤΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ COG

Εκπαιδευτές:
Τ. Ανθόπουλος – Κ. Νεαμονιτός

 
 14:00-15:30  Συμπόσιο 3: ΔΕΡΜΑΤΟ-ΟΓΚΟΛΟΓΙΑ

Προεδρείο: Γ. Αναστασιάδης - Σ. Κρύγκερ-Κρασαγάκη - Ι. Μπασούκας

Γ. Ευαγγέλου:
Ακτινικές υπερκερατώσεις: Που βρισκόμαστε;
Δ. Σγούρος:
Τοπικές θεραπείες του βασικοκυτταρικού καρκινώματος
Γ. Γαϊτάνης:
Τι καινούργιο στη θεραπεία του ακανθοκυτταρικού καρκινώματος
Α. Στρατηγός:
Στοχευμένη θεραπεία και ανοσοθεραπεία για προχωρημένους επιθηλιακούς όγκους
Ζ. Απάλλα:
Νεοπλάσματα δέρματος σε ασθενείς με μεταμόσχευση συμπαγών οργάνων
 Συμπόσιο 4: ΔΕΡΜΑΤΙΤΙΔΕΣ – ΚΝΙΔΩΣΗ

Προεδρείο: Α. Κατσαρού-Κάτσαρη - Δ. Σωτηριάδης - Α. Τάγκα

Χ. Στάμου:
Ατοπική δερματίτιδα: Κλινικές εκδηλώσεις σε βρέφη, παιδιά, ενήλικες και κριτήρια διάγνωσης
Ε. Τσαγκρώνη: Θεραπευτική προσέγγιση ατοπικής δερματίτιδας ανθεκτικής στην κλασική θεραπεία
Χ. Παπαδημητρίου: Χρόνια δερματίτιδα χειρών
Ε. Ζαφειρίου:
Χρόνια δερματίτιδα σε ασθενείς προχωρημένης ηλικίας ή νομισματοειδές έκζεμα
Α. Τάγκα: Χρόνια κνίδωση: Κατευθυντήριες οδηγίες
  Πρακτική Εξάσκηση 6:
ΝΗΜΑΤΑ PDO ΠΡΟΣΩΠΟ ΚΑΙ ΣΩΜΑ

Εκπαιδευτές: 
Μ. Κακριδά - Κ. Καλοκασίδης

 15:30-16:00  Διάλειμμα καφέ
 16:00-17:30 Συμπόσιο 5: ΔΕΡΜΑΤΟΣΚΟΠΗΣΗ

Προεδρείο: Α. Κατούλης - Α. Λάλλας - Γ. Χαϊδεμένος

Ε. Λαζαρίδου:
Μελαγχρωματικές βλάβες του προσώπου: Πώς τις διακρίνουμε μεταξύ τους δερματοσκοπικά;
Α. Κατούλης: Ο μυστηριώδης σπίλος της Spitz
Γ. Χαϊδεμένος: Η σημασία της κλινικο-δερματοσκοπικής συσχέτισης: Τι διδάσκει η κλινική εμπειρία
Α. Λάλλας: Ψευδώς αρνητικά μελανώματα: Πώς δεν θα μας διαφύγουν;
Δ. Σγούρος: Ψηφιακής δερματοσκοπική παρακολούθηση: Σε ποιους, πότε, πώς;
 Συμπόσιο 6: ΔΙΑΤΑΡΑΧΕΣ ΜΕΛΑΓΧΡΩΣΗΣ

Προεδρείο: Α. Κατσάμπας - Μ. Παπακωνσταντής - Αθ. Πετρίδης

Α. Κατσάμπας:
Σύγχρονη αιτιοπαθογένεια και αντιμετώπιση μελάσματος
Γ. Κοντοχριστόπουλος: Θεραπείες αποχρωματισμού: Πώς και πότε;
Μ. Κυριαζοπούλου: Φαρμακογενής υπο-και υπερμελάγχρωση
Η. Νικολαϊδου:
Λεύκη: Αξιολόγηση βαρύτητας νόσου, θεραπευτικές επιλογές
Α. Χατζηϊωάννου:
Νεότερα δεδομένα στην φωτοπροστασία

Πρακτική Εξάσκηση 7:
FILLERS ΑΝΩ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Εκπαιδευτές:
Α. Ζαχαρή - Ι. Κατσαντώνης

 
 17:30-18:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 1
Πατήστε εδώ
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 2
Πατήστε εδώ
   
 18:00-19:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 1
Πατήστε εδώ
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 2
Πατήστε εδώ
   
 19:00 Τελετή έναρξης – Χαιρετισμός      
Σάββατο, 4 Νοεμβρίου 2017
ΩΡΕΣ Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ι Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΙ Αίθουσα ΜΕΛΠΟΜΕΝΗ Αίθουσα ΚΑΛΛΙΟΠΗ
08:30-10:00 Workshop 4: ΚΡΥΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

Προεδρείο: Π. Μίντζιας – Α. Παναγιωτόπουλος – Ε. Πολυχρονάκη

Π. Μίντζιας:
Εισαγωγή και ιστορική αναδρομή κρυοχειρουργικής
Α. Παναγιωτόπουλος: Κρυοχειρουργική θεραπεία χηλοειδών
Ε. Πολυχρονάκη: Κρυοχειρουργική θεραπεία μη μελανοκυτταρικού καρκίνου του δέρματος
Σ. Χαραλαμπίδης: Ακτινικές υπερκερατώσεις: Πότε κρυοθεραπεία και πότε θεραπεία πεδίου;
Ι. Μπασούκας: Ανοσοκρυοχειρουργική - Νεότερα δεδομένα
Συμπόσιο 7: ΦΑΡΜΑΚΟΓΕΝΗ ΕΞΑΝΘΗΜΑΤΑ

Προεδρείο: Α. Μπεφόν – M. Παπαγεωργίου – Ε. Δασκαλάκης

Ι. Πανουτσοπούλου:
Αιτιολογική διερεύνηση φαρμακευτικών εξανθημάτων
Χ. Στεφανάκη: Σύνδρομο Stevens Johnson και ΤΕΝ
Δ. Ανανιάδης: Σταθερό φαρμακευτικό εξάνθημα
Α. Μπεφόν: Σύνδρομο DRESS
Α. Ματέκοβιτς: Φαρμακευτικές φωτοδερματοπάθειες

Πρακτική Εξάσκηση 8:
FILLERS ΜΕΣΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Εκπαιδευτές:
Ν. Καλογερόπουλος - Ι. Πέρος


10:00-11:30 Workshop 5: ΠΑΘΗΣΕΙΣ ΠΡΩΚΤΟΓΕΝΝΗΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ – ΦΛΕΒΟΛΟΓΙΑ – ΕΥΡΥΑΓΓΕΙΕΣ ΚΑΤΩ ΑΚΡΩΝ

Προεδρείο: Κ. Βαλαρούτσος - Δ. Πολυδώρου - Ζ. Πολυζώης

Π. Σουβατζίδης:
Σκληρός ατροφικός λειχήνας
Μ. Κοσμαδάκη:
Αυτοάνοσα νοσήματα έξω γεννητικών οργάνων
Κ. Νεαμονιτός:
Επεμβατική αντιμετώπιση παθήσεων πρωκτογεννητικής περιοχής με CO2 laser
Γ. Μπεθυμούτης: Σεξουαλικώς μεταδιδόμενες λοιμώξεις πρωκτογεννητικής χώρας: Η συμβολή της μοριακής βιολογίας
Στρογγυλή Τράπεζα 8: ΨΩΡΙΑΣΗ

Προεδρείο: Χ. Αντωνίου - Δ. Ρηγόπουλος - Α. Χατζηιωάννου


D. Thaci:
Psoriasis: Where have we been and where are we going
Ν. Ρομποτή: Ψωρίαση και συννοσηρότητες
Μ. Παπουτσάκη: Βαρύτητα νόσου: Χρειαζόμαστε νέους δείκτες αξιολόγησης;
Θ. Βέργου: Κλασσικές συστηματικές θεραπείες: Τι θέση έχουν σήμερα;
Ε. Μούστου:
Βιολογικοί παράγοντες: Ασφάλεια, αποτελεσματικότητα


Πρακτική Εξάσκηση 9: ΜΕΣΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Εκπαιδεύτριες:
Ε. Αλεξανδροπούλου – Α. Παγούνη

11:30-12:00 Διάλειμμα καφέ
12:00-12:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 3
Πατήστε εδώ
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 4
Πατήστε εδώ
   
12:30-13:30 ΕΙΔΙΚΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
Προεδρείο: Δ. Ιωαννίδης – Δ. Ρηγόπουλος

Diamant Thaci
(Germany): What is a treatment goal in psoriasis?
Carle Paul (France): Atopic dermatitis: Advance in pathophysiology and therapy
     
13:30-14:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 3
Πατήστε εδώ
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 4
Πατήστε εδώ
   
14:30-15:30 ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ      
15:30-16:00  Διάλειμμα καφέ
16:00-17:30 Συμπόσιο 8: ΜΕΛΑΝΩΜΑ ΚΑΙ ΜΕΛΑΝΟΚΥΤΤΑΡΙΚΟΙ ΣΠΙΛΟΙ

Προεδρείο: Ε. Λαζαρίδου – Ν. Σταυριανέας - Α. Στρατηγός

Μ. Πλάκα:
Νεότερα δεδομένα στην επιδημιολογία και πρόληψη του μελανώματος
Α. Στρατηγός:
Νεότερη σταδιοποίηση του μελανώματος
Ε. Λαζαρίδου:
Μελανοκυτταρικοί σπίλοι: Η διαγνωστική και προγνωστική σημασία της μορφολογίας και της φυσικής τους ιστορίας
Α. Λάλλας:
Ιδιαίτερες μορφές μελανοκυτταρικών σπίλων
Ε. Στεφανάκη:
Πώς αντιμετωπίζουμε τους κλινικά άτυπους σπίλους;
Στρογγυλή Τράπεζα 9: ΛΕΜΦΩΜΑΤΑ

Προεδρείο: Β. Νικολάου - Ε. Παπαδαυϊδ – Α. Πατσατσή

Ε. Παπαδαυϊδ:
Τι νεότερο στην ταξινόμηση των δερματικών λεμφωμάτων - Νέες μορφές
Δ. Παπαθεμελή:
Διαφορική διάγνωση δερματικών λεμφωμάτων: Από την πλευρά του Κλινικού
Λ. Μαρίνος:
Διαφορική διάγνωση δερματικών λεμφωμάτων: Από την πλευρά του Παθολογοανατόμου
Β. Νικολάου:
Θεραπεία αρχόμενων σταδίων σπογγοειδούς μυκητίασης: Τι νεότερο;
Α. Οικονομίδη:
Θεραπεία προχωρημένων σταδίων σπογγοειδούς μυκητίασης: Τι νεότερο;
Πρακτική Εξάσκηση 10: FILLERS ΚΑΤΩ ΠΡΟΣΩΠΟΥ

Εκπαιδεύτριες:
Κ. Οικονομίδης – Π. Ρήγα
 
17:30-18:00 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 5
Πατήστε εδώ
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 6
Πατήστε εδώ
   
18:00-18:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 5
Πατήστε εδώ
ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 7
Πατήστε εδώ
 
 
 18:30-19:00  ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 8
Πατήστε εδώ
   
Κυριακή, 5 Νοεμβρίου 2017
ΩΡΕΣ Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ι Αίθουσα ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΙΙ
09:00-10:30 Συμπόσιο 9: ΝΟΣΗΜΑΤΑ ΣΥΝΔΕΤΙΚΟΥ ΙΣΤΟΥ

Προεδρείο: Γ. Αυγερινού - Θ. Σιδηρόπουλος - Ε. Τσελέ

Π. Σταυρόπουλος:
Επηρμένος λύκος
Ι. Λεφάκη:
Θεραπεία δερματικού ερυθηματώδους λύκου. Κλασικές και νέες θεραπείες
N. Μαλτέζος: Πρώιμη διάγνωση σκληροδερμίας
Θ. Σιδηρόπουλος: Θεραπεία εντοπισμένης και συστηματικής σκληροδερμίας. Τι νεότερο;
Γ. Αυγερινού:
Τι νεότερο στη δερματομυοσίτιδα;
Workshop 6: ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ ΣΩΜΑΤΟΣ

Προεδρείο: Τ. Ανθόπουλος – I. Kατσαντώνης - Ι. Πέρος

Τ. Ανθόπουλος:
Μεσοθεραπεία σώματος
Ι. Πέρος:
Σύσφιξη σώματος με συσκευές ενέργειας
Κ. Καλοκασίδης:
Ενέσιμα νήματα σώματος
Ι. Μπάρκης:
Μη επεμβατική λιπόλυση (συνδυασμός κρυολιπόλυσης και ενδερμολογίας)
10:30-12:00 Workshop 7: ΔΕΡΜΑΤΟΧΕΙΡΟΥΡΓΙΚΗ

Προεδρείο: Κ. Νεαμονιτός – Κ. Νούτσης – Γ. Σγούρος

Ε. Συρράκου:
Τεχνικές λήψης βιοψίας (save, punch out χειρουργική) – Επικίνδυνες ζώνες
Π. Μητσάκος: Τεχνικές αποκόλλησης οινώδους ιστού – Ουλές ακμής – Κυτταρίτιδα. Συνδυαστικές θεραπείες
Ε. Ιωαννίδης:
Ύποπτες μελαχρωματικές βλάβες – Διαγνωστική προσέγγιση, χειρισμοί
Ζ. Πολυζώης:
Ειδικές καλοήθεις βλάβες πρόσωπο στη καθημερινή δερματολογική πρακτική
Ν. Αποστολάκης:
Ενδιαφέροντα δερματοχειρουργικά περιστατικά από ένα τριτοβάθμιο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο
Συμπόσιο 10: ΠΟΜΦΟΛΥΓΩΔΗ ΝΟΣΗΜΑΤΑ

Προεδρείο: Σ. Γεωργίου - Ε. Ζαφειρίου - Π. Σταυρόπουλος

Π. Σταυρόπουλος:
Σύγχρονες απόψεις προσεγγίζοντας την Ερπητοειδή Δερματίτιδα
Α. Πατσατσή:
Πέμφιγα: Κλασική και νεότερη θεραπευτική προσέγγιση
Μ. Γεροχρήστου:
Πομφολυγώδες πεμφιγοειδές: Μπορεί να αντιμετωπισθεί στο ιατρείο;
Α. Κουρής:
Ανοσολογική διερεύνηση πομφολυγωδών νοσημάτων - Νεότερες τεχνικές
Π. Γιδαρόκωστα:
Παρανεοπλασματικά πομφολυγώδη νοσήματα
12:00-13:30 Συμπόσιο 11: ΤΙ ΝΕΟΤΕΡΟ ΣΤΗ ΔΕΡΜΑΤΟΛΟΓΙΑ;

Προεδρείο: Σ. Γεωργάλα - Ι. Μπάρκης - Φ. Χρυσομάλλης

Π. Κωστάκης:
Νεότερες εξελίξεις της σύγχρονης τεχνολογίας και η εφαρμογή τους στην Δερματολογία
Θ. Σγόντζου:
Τι νεότερο στη Δερματο-Ογκολογία;
Γ. Κοντοχριστόπουλος:
Tι νεότερο στη Παιδοδερματολογία;
Κ. Κρασαγάκης:
Τι νεότερο στη θεραπευτική Δερματολογία;