Προκαταρκτικό Επιστημονικό Πρόγραμμα



Παρασκευή, 24 Μαΐου 2024


09:00-12:00 ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΤΕΣ (Simulators)
12:00-15:00 PUBLIC SPEAKING - ΤΕΧΝΙΚΕΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙΣ
16:00-17:30 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 1: Ανδρολογία – Λειτουργική Ουρολογία
Προεδρείο: Νικόλαος Σοφικίτης – Χρήστος Αλαμανής – Βασίλειος Πρωτογέρου
16:00-16:15 Κωνσταντίνος Μακαρούνης: Αποκατάσταση της κιρσοκήλης πριν από τεχνική υποβοηθούμενης αναπαραγωγής: βελτιώνονται τα αποτελέσματα;
16:15-16:30 Παναγιώτης Λεβής: Θεραπευτική προσέγγιση της στυτικής δυσλειτουργίας μετά την αποτυχία της φαρμακευτικής αγωγής
16:30-16:45 Άρης Καλτσάς: Επιπτώσεις της χειρουργικής θεραπείας της καλοήθους υπερπλασίας του προστάτη στην σεξουαλική υγεία
16:45-17:00 Ιωάννης Σοκολάκης: Ασθενής με υπολειτουργία εξωστήρα και ΚΥΠ. Χειρουργούμε το αδένωμα;
17:00-17:15 Κωνσταντίνος Δημητρόπουλος: Νεότερα δεδομένα στην διαχείριση στενωμάτων ουρήθρας
17:15-17:30 Συζήτηση
17:30-18:00 Διάλειμμα καφέ
18:00-19:10 ΕΝΑΡΚΤΗΡΙΕΣ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ
Προεδρείο: Διονύσιος Μητρόπουλος - Μιχαήλ Χρυσοφός - Ανδρέας Σκολαρίκος

18:00-18:10 Χαιρετισμός Προέδρων
18:10-18:30 John Kelly (United Kingdom): Robotic platforms are best viewed as a prelude to the era of digital surgery
18:30-18:50 Alan McNeill (United Kingdom): Management of Oligometastatic Prostate Cancer
18:50-19:10 Silvia Proietti (Italy): UTUC Conservative treatment
19:15-20:15 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 1

Σάββατο, 25 Μαΐου 2024


09:00–10:30 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 2: Ογκολογία
Προεδρείο: Κωνσταντίνος Στραβοδήμος - Ιωάννης Βαρκαράκης - Κωνσταντίνος Ντούμας

09:00-09:20 Ζήσης Κρατήρας: Νεφροκυτταρικός Καρκίνος σταδίου Τ3b. Εξακολουθεί η ανοιχτή χειρουργική να είναι το gold standard της θεραπείας;
09:20-09:40 Θεόδωρος Καλογερόπουλος: Ιδανική θεραπεία εμμένοντος PSA μετά από ριζική προστατεκτομή
09:40-10:10 Ασθενής με καρκίνο προστάτη, αρνητικό σπινθηρογράφημα και αξονική αλλά δευτεροπαθείς εντοπίσεις στο PSMAPET. Πως τον αντιμετωπίζουμε;
09:40-09:55| Ευάγγελος Φραγκιάδης: Ως Μ0
09:55-10:10| Χαράλαμπος Φραγκούλης: Ως Μ1
10:10-10:30 Γεώργιος Παπαδόπουλος: Ολιγομεταστατικός ουροθηλιακός καρκίνος
10:30-11:30 ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΜΙΛΗΤΩΝ 1
Προεδρείο: Διονύσιος Μητρόπουλος - Μιχαήλ Χρυσοφός  

10:30-10:50 George Mitroi (Romania): Transperineal approach vs. transrectal in prostate biopsy
10:50-11:10 Peter Kronenberg (Portugal): Thulium fiber laser for stones and soft tissues (BPH or urothelial carcinoma)
11:10-11:30 Silvia Proietti (Italy): RIRS complications
11:30-12:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ 2
12:30-13:00 Διάλειμμα καφέ
13:00-14:30 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 3: Λιθίαση Ουροποιητικού
Προεδρείο: Ανδρέας Σκολαρίκος - Στυλιανός Γιαννακόπουλος – Αθανάσιος Δελλής

13:00-13:15 Μάριος Σταυρόπουλος: Λιθίαση ουροδόχου κύστεως. Χειρουργούμε στον ίδιο χρόνο και τον προστάτη;
13:15-13:30 Ναπολέων Μουλαβασίλης: Τι θεωρούμε ως επιτυχές μετεγχειρητικό αποτέλεσμα στην χειρουργική αντιμετώπιση της λιθίασης;
13:30-13:45 Αλέξανδρος Πινήτας: Εύκαμπτα access sheaths και sheaths με αναρρόφηση. Άλλοι δύο τύποι θηκαριών ή επανάσταση στην RIRS;
13:45-14:00 Λάζαρος Τζελβές: Λίθος κάτω κάλυκα 2 εκ. Αντιμετώπιση με RIRS
14:00-14:15 Μαρίνος Μπερδεμπές: Λίθος κάτω κάλυκα 2 εκ. Αντιμετώπιση mPCNL
14:15-14:30 Συζήτηση
14:30-15:30 Ελαφρύ Γεύμα
15:30-16:45 ΣΥΝΕΔΡΙΑ 4: Laser στην Ουρολογία
Προεδρείο: Ευάγγελος Λιάτσικος - Ιωάννης Αναστασίου - Ηρακλής Μητσογιάννης

15:30-15:50 Παναγιώτης Καλληδώνης: Ποιο από τα διαθέσιμα laser είναι το ιδανικό για την αντιμετώπιση της ΚΥΠ;
15:50-16:10 TBA: Ποιο από τα διαθέσιμα laser είναι το ιδανικό για την αντιμετώπιση της λιθίασης;
16:10-16:30 Δημήτριος Δεληγιάννης: Ποιο από τα διαθέσιμα laser είναι το ιδανικό για την ενδοσκοπική αντιμετώπιση του ουροθηλιακού καρκινώματος ανωτέρου ουροποιητικού;
16:30-16:45 Συζήτηση
16:45-17:35 ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΜΙΛΗΤΩΝ 2
Προεδρείο: Ευάγγελος Λιάτσικος – Αθανάσιος Δελλής

16:45-17:10 Peter Kronenberg (Portugal): Ho:YAG Laser vs Thulium Fiber Laser: Which laser should I choose?
17:10-17:35 Emanuele Montanari (Italy): Ultrasound guided PCNL Technical tips and tricks with case presentation
17:40-18:10 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΗ ΔΙΑΛΕΞΗ 1
18:10-18:30 Διάλειμμα καφέ
18:30-19:30 ΔΟΡΥΦΟΡΙΚΟ ΣΥΜΠΟΣΙΟ 3
19:30-20:30 ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΜΙΛΗΤΩΝ 3
Προεδρείο: Ανδρέας Σκολαρίκος - Κωνσταντίνος Στραβοδήμος

19:30-20:00 Alan McNeill (United Kingdom): Management of a Positive Surgical Margin following Radical Prostatectomy
20:00-20:30 John Kelly (United Kingdom): Robotic radical cystectomy and intracorporeal orthotropic neobladder. Tips and Tricks

Κυριακή, 26 Μαΐου 2024


09:00-10:30 VIDEO SESSION: Χειρουργική αντιμετώπιση ΚΥΠ
Προεδρείο: Ιωάννης Αναστασίου - Aθανάσιος Παπατσώρης – Σταύρος Γκράβας

09:00-09:20 Aλέξιος Τσιότρας: Διουρηθρική εκπυρήνιση προστάτη με HoYAG
09:20-09:40 Πέτρος Σουντουλίδης: Διουρηθρική εκπυρήνιση προστάτη με διπολική διαθερμία
09:40-10:00 Μάρκος Καραβιτάκης: Λαπαροσκοπική αδενωματεκτομή
10:00-10:20 Αθανάσιος Βούλγαρης: Ρομποτική αδενωματεκτομή
10:20-10:30 Συζήτηση
10:30-11:30 ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΔΙΕΘΝΩΝ ΟΜΙΛΗΤΩΝ 4
Προεδρείο: Iωάννης Βαρκαράκης - Hρακλής Μητσογιάννης

10:30-11:00 Emanuele Montanari (Italy): Radiation protection during endourological surgery
11:00-11:30 George Mitroi (Romania): The use of renal morphometry in surgical treatment for renal cell carcinoma
11:30-12:00 Διάλειμμα καφέ
12:00-12:30 ΔΙΑΛΕΞΗ
Προεδρείο: Χρήστος Αλαμανής

Μιχαήλ Λαρδάς:
Η τεχνητή νοημοσύνη και οι «εν δυνάμει» χρήσεις της στην Ουρολογία
12:30-14:00 ΣΤΡΟΓΓΥΛΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΕΕΟΟΓΕΚ
Προεδρείο: Διονύσιος Μητρόπουλος – Αριστοτέλης Μπάμιας

Τι το νεότερο από τα Διεθνή συνέδρια
12:30-12:50 Ρουμπίνη Ζακοπούλου: ASCO-GU
12:50-13:10 Λάζαρος Τζελβές: EMUC
13:10-13:30 Ναπολέων Μουλαβασίλης: EAU
Ποια η δράση της ΕΕΟΟΓΕΚ
13:30-13:45 Ευάγγελος Φραγκιάδης: Δημοσιεύσεις
13:45-14:00 Μιχάλης Λιόντος: Κλινικές Μελέτες
14:30-17:30 ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΣΕ ΠΡΟΣΟΜΟΙΩΤΕΣ (Simulators)